Kilo Vermenin 14 Etkili Yolu – Nasıl Kilo Verilir ?


0

Kilo Vermenin 14 Etkili Yolu – Nasıl Kilo Verilir ?

Kilo vermede yaşadığınız en büyük problem, tekrar tekrar bozulan, kısa vadeli düzensiz diyetler..
Kilo vermek için kısa vadeli diyet programları yetersiz kalacaktır. Bu tür diyet programlarında başarısız olacaksınız ve asla kilo veremeyeceğinizi düşüneceksiniz. Bu durumda ne yazık ki psikolojiniz olumsuz etkilenecek.

Doğru kilo verme teknikleriyle hem fit olacaksınız hemde uzun süreli uygulamalarda formunuzu koruyacaksınız. Öncelikle uzun süreler boyunca aç kalarak verilen kilolar asla sağlıklı değildir. Bunun yerine yaşantınızı değiştirecek ömür boyu uygulayabileceğiniz bir diyet listesine ne dersiniz?
Hadi Başlayalım:

BOL BOL SU TÜKETİN

Su içerek kilo vermek başarılı bir yöntemdir. Su içmek sağlıklı yaşam için en gerekli etkenlerin başında gelir.
Bol bol su içmek metabolizmanızı hızlandıracağı için kilo verme hızınızı da arttıracaktır. Günlük 2 litre su tüketimi idealdir buda yaklaşık 8-10 bardağa denk gelmektedir. Aslında ben bunu alt seviye olarak görmekteyim.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay kilo vermenizde belkide en etkili madde olacaktır. İçerisinde güçlü antioksidanlar bulunur. Buda yeşil çay ile kilo vermeyi mümkün kılıyor. Tabi her şeyin fazla tüketimi zararlı olduğu gibi yeşil çayında fazla tüketimi zararlı olacaktır. Bu yüzden günde 2-3 fincan dışına çıkmamanız gerekir.

ŞEKERLE VEDALAŞIN

Karşınıza alın helalleşin, vedalaşın. Günümüzde ki beslenme alışkanlıklarına baktığımız zaman kilo almamızın en büyük sebeplerinden birisi maalesef şekerdir. Şeker obeziteye, kalp hastalıklarına, şeker hastalıklarına ve daha bir çok hastalığa sebebiyet vermektedir. Şekerle vedalaşmak size zayıflama konusunda çok yardımcı olacaktır.

KARBONHİDRAT TÜKETİMİNİ AZALTIN

Gönül ister ki karbonhidratlı yiyecekleri hiçbir zaman tüketmeyin. Maalesef ki günümüz şartlarında bu pek mümkün değil gibi gözüküyor. Tabi ki sağlığınız için faydalı karbonhidratlar da bulunmakta, bunun haricinde ki karbonhidratları azaltmanız size fayda sağlayacaktır. Karbonhidratlar kan şekerini yükseltir ve beyninize açlık sinyalleri yollar. Bu olay size sık ve fazla yeme alışkanlığı kazandırabilir. Bu durumda kilo almanızı tetikleyecektir.

KONTROLLÜ YEMEK YİYİN

Günlük yediğiniz besinlerin bir listesini yapın. Örneğin bir eti ne kadar tükettiniz. Bugün 2 litre su içmeliyim gibi kendinize ufak notlar ve listeler hazırlayın. Bu size ilham ve güç verecektir.

SPOR YAPIN

Aç karına yapacağınız bir sabah koşusuna ne dersiniz? Koşunun yanı sıra düzenli yapacağınız egzersizler size hem sağlık hem de kalori yakımı açısından faydalı olacaktır. İnternette arama yaparak bulabileceğiniz egzersiz çeşitleri mevcut. Kendinizi zinde hissetmenizi sağlayacak bu egzersizleri yapmadan önce ısınma hareketleri veya esneme hareketleri yapmanızı öneririm. Spor yaparak kilo vermek düzenli ve doğru yapıldığı takdirde geçerlidir.

YAVAŞ YAVAŞ ÇİĞNEYİN

Yavaş çiğnediğiniz zaman beyne tokluk sinyalleri hızlı çiğnemeye oranla daha çabuk gidecektir. Böylelikle hem doyacak hem de daha az kalori alacaksınız. Yavaş çiğnemenin yanı sıra daha çok çiğnemeyi de deneyebilirsiniz. Böylece mide zaten öğütülmüş besinleri daha kolay sindirecek.

YUMURTA TÜKETİN

Yumurtadan kastımız tabii ki yağda, tavada pişirdiğimiz yumurta değil. Yağlı olduğu için maalesef bu yumurta çok sağlıklı değil. Yumurta ile kilo vermek kulağınıza garip gelebilir. Size önerdiğimiz yumurta türü haşlanmış yumurta olacaktır. Haşlanmış yumurta ile kilo vermek mümkündür. Sabahları 1 veya 2 tane yiyeceğiniz haşlanmış yumurta anlık olarak biraz fazla kalori verse de sizi çok uzun süre tok tutacaktır. Dolayısıyla yağ oranınız azalacaktır.

 

METABOLİZMAYI HIZLANDIRACAK YİYECEKLER

Kilo vermek için her ne kadar çabalasak da aslında asıl gayemiz metabolizmayı hızlandırmaktır. Hızlı çalışan bir metabolizma,kontrollü yemek tüketimi ve egzersizlerle bunu desteklediğiniz takdirde kilo verebilirsiniz.
Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler, içecekler bulunmaktadır. Özellikle kapsaisin metabolizmayı hızlandırmaktadır.

 • Acı Biber
 • Yeşil Çay
 • Ispanak
 • Yulaf Ezmesi
 • Barbunya
 • Kahve
 • Brokoli
 • Kırmızı Et
 • Elma
 • Yoğurt
 • Badem
 • Lifli Gıdalar (Portakal, elma, muz, kayısı, armut, üzüm, fıstık, bezelye..)

Bu yiyecekler metabolizmanızı hızlandırmaya etki sağlayacaktır. Ancak metabolizmayı hızlandırıyor diye fazla tüketimine kesinlikle kaçmamalısınız. Kontrollü ve düzenli tüketim sağlamalısınız. Yoğurdu, elmayı, brokoliyi ve lifli gıdaları bol bol tüketebilirsiniz. Diğerlerini dikkatli ve düzenli tüketmekte fayda var.
Acı biber yerken acısını bastırmak isteyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gerekense acısını bastırması için sürekli beyaz etmek tüketmemenizdir. Acı biberin acısını bastırmak için ayran, süt gibi yağlı içecekler tüketmelisiniz. Bu acısını alacaktır.
Lifli gıdalar hem metabolizmanızı hızlandıracak hemde uzun süreli tok tutacaktır. Bir çok lifli gıdayı bol tüketmeniz sonucunda çok sıkıntı yaşamazsınız ama fıstık, kayısı gibi gıdaları çok tüketmemelisiniz.

SIK SIK VE AZ YEMEK

Yemek yeme sıklığınızı değiştirin. Eğer günde bir kaç öğün yemek yiyorsanız ve çok fazla yemek yiyorsanız bu kötü bir durumdur. Sık sık yemek yeyip çok fazla yemekse daha kötü bir durumdur. En uygunu sık sık ve az az yemektir. Peki az öğünlerle, hafif, kalorisi az besinleri tüketsek daha iyi olmaz mı ? Şeklinde düşünebilirsiniz. Lakin bu şekilde bir uygulama ile gün içerisinde çok fazla açlık çekersiniz. Sık sık yemek metabolizmayı daha fazla çalıştıracaktır. Kalorisi az besinleri sıklıkla tükettiğiniz zaman metabolizmanız daha fazla çalışacağı için kilo almazsınız, aksine fazla kilolarınızı yakarsınız.
Peki sık sık ne tüketebiliriz?
Bir üstte yazdığım ‘metabolizmayı hızlandıracak yiyecekler’ size bu konuda yardımcı olacaktır.
Ne sıklıkla tüketmeliyiz ?
Yarım saatte bir ya da her saat başı gibi kendinize belirleyeceğiniz düzenli periyodlarla hafif besinleri yani yoğurt, elma, yulaf gibi tahıllı besinleri sık sık tüketebilirsiniz. Bu hem açlık hissi oluşturmayacak hem de metabolizmanızı hızlandıracaktır. Tabii gece yemek yemekten kaçının.

GECE VAKİTLERİNDE YEMEK YEMEYİN 

Gece vakitlerinde yemek yemek kilo almanıza sebep olacağı gibi bir çok hastalığa da davetiye çıkartabilir. Gece yemek yemekten kaçının. Uzmanlar gece yatmadan önce 3-4 saat boyunca yemek yenilmemesini öneriyor. Ayrıca yemek yedikten sonra hemen yatmak kilo almanıza çok büyük sebep olacaktır. Söylemek isterim ki 300 kiloda olan sumo güreşçileri de bu kilolara ulaşmak için genellikle gece öğününü tercih ediyor.
Yani sumo güreşçisi olmak gibi bir niyetiniz yoksa yada kilo almak istemiyorsanız(sağlıksız kilo almak) bu öğünden kaçının.

UYKUNUZA DİKKAT EDİN

Kilo vermedeki en önemli detaylardan biriside düzenli uykudur. Vücudumuz uykuda dinleneceği için gece uykusu almanız, en az 7-8 saat uyumanız çok faydalı ve sağlıklı olacaktır. Benim tavsiye ettiğim uyku ise yatmak için gece 24.00’dan sonrasına kalmamanızdır. İnsan vücudunda hormonlar gece uykusuyla daha iyi salgılanacağı için gece uykusu paha biçilemez bir değerdir. Yetişkin insanlar için 23.00-07.00 civarlarındaki 8 saatlik uyku uygundur. Yetişkin olmayan insanlar içinse 22.00-07.30 gibi 9.30 saatlik uyku iyi gelecektir. Düzenli uyku sağlandığında neredeyse uyuyarak kilo vermiş olacaksınız.

ORGANİK BESLENİN

Günümüz şartlarında çok mümkün olmasa da yapabiliyorsanız organik beslenmeye çalışın. Hormonlu, yapay ve içerisinde türlü maddeler bulunan günümüz ürünleri hem insan sağlığını bozmakta hem de metabolizmaya olumsuz etkiler sağlamaktadır. Dışarıdan alacağınız bir domatese güvenmeyebilirsiniz, haklısınız da. Peki kendi yetiştirdiniz domatese ? Kalori açısından tamamen organik olduğu için değerleri dışarıdan alınan(hormonlu) domatese göre daha düşük kalori içerecektir. Bu çok daha sağlıklı olacaktır.

İÇECEKLERE DİKKAT EDİN

Günümüzde ne yazık ki gazlı, asitli ve şekerli içeceklerin tüketimi çoğaldı. Zarardan başka hiçbir şeye faydası olmayan bu içecekleri toplum olarak maalesef tüketmekteyiz. Bu tür içeceklerden uzak durmak bize kilo vermede fayda sağlayacaktır. Kola, yapay meyve suyu gibi içeceklerden uzak durmamız gerekiyor.
Son olarak belirtmeliyim ki yaşantımızdaki her şeyde olduğu gibi burada da başarının temel sırrı azimdir. Başarının temelidir.
Düzenli spor ve öğünlerle kilolarınızdan sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bu işlemler sizi belkide aylarca uğraştırabilir ama düzenli olarak devam ettiğiniz süre içerisinde emeğinizin karşılığını yıllar boyunca alacaksınız. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.. Selametle.


beğinip arkadaşlarınla paylaşır nısın?

0

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format