Sağlıklı Yaşam

O Rh Kimlere Kan Verebilir? 0 Rh Pozitif Ve Negatif Kimlerden Kan Alabilir?

Kanımızda bulunan kırmızı kan hücreleri diğer ismiyle alyuvarların üzerinde bulunan antijenler ve antikorlar vardır. Bu antikor ve antijenlerin mevcutluk durumu ve türüne göre kan 8 farklı gruba ayrılır. Bu gruplardan birisi de 0 Rh kan grubudur. Peki, 0 Rh kimlere kan verebilir? İşte detaylar…

0 Rh Kimlere Kan Verebilir?

Transfüzyon yani kan nakli gereken durumlarda ilk aranan şart nakil yapılacak hastanın kan grubuna uygun kan bulunmasıdır. Kan grupları içeriğindeki anjiten ve antikorlara göre birbiriyle uyum sağlar ya da sağlayamaz.

0 Rh kan grubu tüm dünyada genel verici kan grubudur, bunun sebebi ise antijen içermemesidir. Eğer ki kan grubu 0 Rh negatif (0 Rh-) ise bütün kan gruplarına kan verebilir. 0 Rh pozitif (0 Rh+) kan grubu ise bütün Rh pozitif kan gruplarına kan verebilir.

0 Rh Pozitif ve Negatif Kimlerden Kan Alabilir?

0 Rh kan grupları ister pozitif olsun ister negatif, antijen içermezler ama diğer 6 kan grubu ( A, B, AB Rh+ / Rh-) antijene sahip olduğu için bu gruplardan 0 Rh negatif ve pozitif kan grubu kan alamaz.

0 Rh negatif (0 Rh-) sadece kendi grubundan kan alabilir, 0 Rh pozitif (0 Rh+) ise hem kendi grubundan hem de 0 Rh negatif (0 Rh-) grubundan kan alabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu