İlişkiler

Düğün Salonu Fiyatları 2023 – Yemekli Ve Yemeksiz Ortalama Düğün Mekanları…

Düğün tarihi ve mekan ile beraber masa dekorasyonunun yanı sıra, yemekli veya yemeksiz olması şeklinde düğün…

Düğün Halay Şarkıları Listesi 2023 – Düğünde Çalınabilecek Halay Müzikleri…

Romantik ve aşk dolu şarkılar düğünlerin vazgeçilmezleridir. Ancak düğünün bir diğer vazgeçilmezi de halaylardır.…

Damat Bohçası Listesi 2023 – Erkek Nişan Bohçası İçerisinde Neler Bulunur?

Erkek bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının hazırladığı ve damadın gün içerisinde kullanacağı…

Sevgiliye Sorulacak Sorular 2023: Kadın ve Erkeğe Sorulacak Zor, Romantik ve Komik…

Mutlu bir evlilik veya ilişki için iletişim çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için akılda şüphe kalan…

yakın zamanda Gönderilenler

Cilt Bakımı

Burçlar

Aslan Burcu Kadını

class='cf'>Aslan burcu; insanları etkisi altına alırken hiç zorlanmayan bir burçtur. Aslan burcu kadınlarının…

Başak Burcu Kadını

class='cf'>Zodyak’ın on iki burcundan altıncısı olan başak burcuna mensup kadınlar; güçlü, hırslı, başarılı ve…

Balık Burcu Kadını

class='cf'>Balık Burcu Kadını Temel Özellikleri Nelerdir?Balık burcu kadını genel anlamda duygusal, sezgileri…

İkizler Burcu Kadını

class='cf'> İkizler burcunda olan kadınlar, anlaşılması güç insanlardır. Onların sırlarını çözmek için kafa…

Boğa Burcu Kadını

class='cf'> Boğa burcu kadını, annesine karşı aşırı düşkündür. Hayatını anne ekseni çevresinde çizmeyi…

Oğlak Burcu Kadını

class='cf'>Oğlak burcu kadınları; gelecek kaygısı yaşayan burçlar içerisinde yer alır. Bu özelliklerinden ötürü,…

Ölümcül hastalıklara karşı en etkili besin! Sağlığı korumanın anahtarı günde 1 porsiyon yemekten geçiyor…

5

Kardiyovasküler hastalık, tüm dünyada önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Kalbi veya kan damarlarını etkileyen bir dizi koşula verilen isimdir. Beslenmemizin hastalıklar üzerindeki etkisinin ne kadar büyük olduğu uzun zamandır yapılan araştırmalar sayesinde bilinmektedir. Bu nedenle yağ ve tuz oranı yüksek gıdalardan kaçınılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Giriş Tarihi: 24.12.2022 13:54 Güncelleme Tarihi: 24.12.2022 13:57

Bunun nedeni, yağlı yiyeceklerin kan damarlarında tıkanıklıklara yol açarak kalbe kan akışını engellemesidir.

Ve tuz, kalp gibi organlara fazladan yük bindiren kan basıncını yükseltir. Tükettiğimiz yiyecekleri kalp hastalıkları için sorumlu tutabileceğimiz gibi aynı şekilde bu hastalıkların önlenmesinde ve kalbimizi korumada önemli rol de oynayabilirler.

Doktor Emma Derbyshire şunları söyledi: “Kardiyovasküler hastalık oranları tüm zamanların en yüksek seviyesinde ve her gün pek çok kişi bu nedenle hayatını kaybediyor.”

“Meyve ve sebze yemenin kalp sağlığı için harika olduğu uzun zamandır biliniyor, ancak yapılan bu araştırma gerçekten bir dizi meyve ve sebze ve meyveler dahil renkli çeşitleri yemenin önemini vurguluyor.”

Orman meyveleri, bu meyvelere farklı renklerini veren ve kalp sağlığıyla bağlantılı pigmentler olan antosiyaninler bakımından zengindir. Tavsiyesi, bilimsel bir incelemenin, orman meyvesi yemenin kalp sağlığını korumada önemli bir rol oynayabileceğini vurgulaması anlamına geliyor.

Orman meyveleri, antosiyaninler bakımından oldukça yüksektir. Bu meyvelere belirgin mavi/kırmızı renklerini veren bitki pigmentleri ve diğer meyvelerin kabuklarından farklı olarak meyvelerin hem kabuğunda hem de etinde benzersiz bir şekilde bulunur.

Molecular Aspects of Medicine’de yayınlanan makale, beslenmenize antosiyanin açısından zengin birkaç porsiyon orman meyvesinin dahil edilmesinin felç, ölümcül kalp krizleri ve yüksek tansiyon dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Antosiyaninlerin bağırsak sağlığını iyileştirebileceğine dair kanıtlar da var. İncelemede ek olarak şunlara yer veirldi: “Tüm kardiyovasküler olayların yarısından fazlası, iyileştirilmiş bir beslenme düzeniyle önlenebilir.”

“Yakın tarihli randomize kontrollü çalışmalarla desteklenen ileriye dönük çalışmalardan elde edilen kanıtlar, meyvelerin/sebzelerin faydalarının flavonoidler adı verilen biyoaktif maddelerden kaynaklanabileceğini gösteriyor.

“Özellikle flavonoidlerin bir alt sınıfı olan kırmızı/mavi renk tonundan sorumlu antosiyaninler artan oranda bir ilgi görmektedir. Diyetle ilgili sağlık sorunları, zamanımızın önde gelen öncelikler arasında yer alıyor ve diyetimize birkaç porsiyon antosiyanin açısından zengin meyve dahil etmek gibi basit bir değişiklik, halk sağlığını iyileştirmede önemli düzeyde bir etkiye sahip olabilir.”

Yarım fincan böğürtlen içindeki antosiyanin içeriği porsiyon başına 70 mg iken, yaban mersini aynı büyüklükteki porsiyonda 120.8 mg ile daha da fazlasını içerir. Yarım bardak ahududu 30.2 mg ve çilek 20.5 mg antosiyanin içerir. 2020’de Advances in Nutrition’da yayınlanan bir makalede yaban mersininin sağlığa faydaları da belirtildi.

“Yaban mersini, bol miktarda antosiyanin pigmenti de dahil olmak üzere çok sayıda fitokimyasal içerir. Çeşitli fitokimyasallar arasında, antosiyaninler muhtemelen yaban mersini sağlık işlevselliği üzerinde en büyük etkiyi yapar.”

“Epidemiyolojik araştırmalar, düzenli, ölçülü yaban mersini ve/veya antosiyanin alımını, kardiyovasküler hastalık, ölüm ve tip 2 diyabet riskinin azalması ve kilonun korunması ve nöroproteksiyonda iyileşme ile ilişkilendirmektedir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.