Sağlıklı Yaşam

Op. Dr. Özgür Ağlamış: Vajinismusu zamana bırakma, çözüm ara

Giriş Tarihi: 4.3.2022 16:13 Son Güncelleme: 4.3.2022 16:31

* Öncelikle vajinismus nedir?

– Cinsel ilişki kurulacağı sırada, Güzellikın istemsiz kasılmalarına bağlı olarak birlikteliğin gerçekleşememesi durumuna ‘vajinismus’ diyoruz. Vajinismus dediğimiz şey temelinde; korku. Ağrı duyma korkusu. Bu korkunun temeli de yanlış bilgiler. Yanlış bilgiler, kasılma ve hüsran… Vajinismusu bu şekilde özetlemek mümkün.

* Vajinismusun bulguları nelerdir?

– Vajinismuslu bir Güzellik, ilişkiye gireceği sırada birtakım anormal durumlar yaşar. Kendini kasması, sinirlenmesi, ağlama krizlerine girmesi, nefes alış-verişlerinde hızlanma olması, kalp çarpıntısı yaşaması, panik atak benzeri bir kriz geçirdiğini hissetmesi söz konusu bulgular arasında sayılabilir. Güzel gitmesi gereken bir sürecin bu şekilde bölünmesi, halk arasında “ilk gece korkusu” olarak da biliniyor. Kötü bir tecrübeden sonra internette “ilk gece korkusu”nu araştıranlar da genelde yaşadıkları sorunun tıbbi isminin “vajinismus” olduğunu görüyor ve çözüm yolları aramaya başlıyor.

İLİŞKİ ÖNCESİNDE ANLAŞILMASI MÜMKÜN DEĞİL

* Henüz cinsel ilişkiye girmemiş bir Güzellik, kendisinde vajinismus hastalığı olup olmadığını anlayabilir mi?

– Ne yazık ki bunun ilişki öncesinde anlaşılma şansı yok. Çünkü organların kullanılması gerekiyor. Organlar da ilişki öncesi kullanılmadığı için bunun anlaşılması mümkün değil. İşin kötü yanı bu zaten. Güzellik ilişki öncesinde böyle bir sorunu olduğunu bilebilse, zaten çözüm aramak için bir hekime başvurur.

* “Vajinismusun temelinde korku var” dediniz. Peki bunun bir “psikolojik rahatsızlık” olduğunu söyleyebilir miyiz?

– Psikolojik sebeplerden kaynaklansa da bulgular fizikseldir. Aslında bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Ergenlik, genç kızlık çağında alınan yanlış bilgilerin, hurafelerin bilinçaltında işlenmesi ve o an geldiğinde bedenin buna korkuyla bir tepki vermesi diyebiliriz vajinismus için. Psikolojik faktörleri çok fazla. Hatta yüzde 90 oranında psikolojik faktörlerden kaynaklanır. Geriye kalan yüzde 10’luk dilimdeki hanımefendiler de organik sebeplerden dolayı ilişki yaşayamaz.

* Nedir o organik sebepler?

– Vajina anatomisinin gelişmemesi, kör bir vajen olması, vajen girişini kaplayan bir kitlenin olması, kızlık zarının girişi tam olarak kapatması, kistlerin olması gibi çok sayıda sebep var. Ancak nedeni psikolojik de olsa, fizyolojik de olsa bu sorunun tedaviyle ortadan kaldırılması gerekir.

“BİZİM YAŞADIĞIMIZ ÜLKEDE BÖYLE BİR HASTALIK YOK!”

* Sosyal hayatta yaşanan olumsuz durumlar, vajinismusu tetikleyebilir mi?

– Evet… Bizimki gibi kız çocuklarının daha “dikkatli” büyütüldüğü toplumlarda cinsellik çok fazla konuşulmuyor. Konuşulmadığı için de bilgi eksikliği ve bilgi kirliliği bu durumun yaşanmasına sebep oluyor.

* Başka ülkelerde durum farklı mı?

– Bizim toplumumuzda Güzelliklarda vajinismus görülme oranı yüzde 7 ila yüzde 10 arasında değişir. Ama örneğin Danimarka’da, İsviçre’de bu oran yüzde 1 bile değildir. Yurtdışından gelen bazı hastalarım şöyle diyor; “Hocam biz bu hastalık için doktor bulamıyoruz, çünkü yaşadığımız memlekette böyle bir hastalık yok!” Toplum olarak aşmamız gereken bir konu bu.

MUAYENEDEN KORKUYORLAR

* Vajinismus muayenesi nasıl yapılır?

– Hastaların en çok sorduğu soru bu. Birçoğu “Hocam muayene çok mu ağrılıdır?”, “Ben o ‘çatal’a çıkıp da muayene olmak istemiyorum, bunun başka yolu yok mu?” diye sorar. Oysa muayene çok konforlu şartlarda gerçekleşir. Hasta sedyeye uzanır, hekim de sadece gözüyle bakarak muayenesini yapar. Ufak tefek dokunma egzersizleri vardır. Onlara bakarak hastalığın derecesini belirler ve hastayı bilgilendirir.

* Vajinismus hastası olduğundan şüphelenen bir kişi, tedaviyi ne zaman düşünmeli? İlk birliktelik denemesi başarısız olursa, hemen hekime mi başvurulmalı?

– Bu hastalıkta süreç genelde şöyle işliyor; ilk birkaç deneme başarısız oluyor. Çiftler farklı yöntemler deniyor ama yine başarılı olamıyorlar. Sorunu internette araştırdıklarında “vajinismus” ile tanışıyor ve tedavi merkezlerini, doktorları araştırmaya başlıyorlar. İşte ondan sonra kararsız kaldıkları bir süreç var. Bugüne dek binlerce vajinusmus çiftine baktım ve bunu tecrübeme dayanarak söylüyorum; bir doktor bulsalar bile bir süre gitmiyorlar.

* Neden?

– Çünkü utanıyorlar. Aslında utanılmaması gereken bir sorun. Ancak toplumumuzda çiftlerin cinsel birliktelik hakkında konuşması ayıp karşılanıyor. Bu noktada önemli olan; beklememek, zamana bırakmamak, çözüm aramak. Benim sloganım şu; “Zamana bırakma, çözüm ara!”

BU BİR “BEKLEME” VE “ERTELEME” HASTALIĞI

* Vajinismusun tedavi olmadan, kendi kendine geçme olasılığı var mıdır?

– Vajinismus bir “bekleme” ve “erteleme” hastalığıdır. Bu durum genelde balayı sürecinde ortaya çıkar ve çiftler çeşitli sebeplerle durumun düzelmesini bekler, tedaviyi hep erteler. Oysa ne kadar erken tedavi olunursa, başarı ihtimali o kadar artar. Süreç ne kadar uzarsa, başarısızlık ihtimali de o kadar yükselir.

* İnternet sayesinde her türlü bilgiye daha kolay ulaşıyoruz artık. Bu imkanın, vajinismus hastalarının doktora başvurma sürecine bir etkisi yok mu?

– Kesinlikle var. Ben mesleğe ilk başladığım yıllarda 10 yıl, 15 yıl boyunca vajinismus sorunu yaşayan çiftlerle karşılaşıyordum. Şimdi bu süre daha da azaldı. Eskiden doktora ulaşmak zordu. Şimdi ise bu sorunla ilgili bilgiler sosyal medyada, televizyonda, yazılı basın mecralarında yer alıyor. Hastalarda “Demek ki benim sorunumun bir çözümü varmış” şeklinde bir algı oluşuyor. Şimdiki hastalarım arasında “1 aylık evliyiz, ilişki yaşayamıyoruz” diyenler var. Hekime erkenden başvurmaları çok güzel bir şey.

TEDAVİ SONRASINDA TEKRARLAMAZ

* Tedavi sürecinden de bahsedelim biraz. Siz hastalarınızda nasıl bir tedavi yöntemi uyguluyorsunuz?

– Bizim yeni kullanmaya başladığımız bir tekniğimiz var. Bunu dünyada şimdilik sadece biz kullanıyoruz ve akademik yazısı için çalışmalara başladık. Bu teknikte minik akımlar ve titreşim veren bilgisayarlı bir cihaz kullanıyoruz. Bu akımlarla söz konusu bölgede yaşanan kasılmayı, spazmı alıyoruz. Aynı zamanda ağrı blokajı yapıyoruz. Zaten bu hastalığın temeli kasılma ve ağrı. Kasılmayı alıp ağrıyı bloke ettiğimizde tedaviyi sağlamış oluyoruz. Yeni bir teknik, yeni bir teknoloji. Üstelik çok kısa sürede, sadece 2 gün içerisinde tedavimizi gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar uyguladığımız bütün hastalarda da büyük başarılar elde ettik.

* Pahalı bir tedavi mi bu?

– Çok pahalı değil, günümüz koşullarında makul düzeyde bir ücreti var.

* Vajinismus, tedavi sonrası tekrarlar mı?

– Başarılı bir sonuç elde edildiyse, yüzde 95 oranında tekrarlamaz. Ancak olası bir travma nedeniyle sorun tekrarlayabilir. Örneğin kişi çok sorunlu bir doğum süreci yaşarsa, büyük kanamaları, yırtıkları olursa ya da kötü bir kürtaj deneyimi geçirirse, vajinismusu tekrarlayabilir.

“Bu Bir ilandır”

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x