‘ortaogretim-hemsirelerinin-sesini-duyun’

‘Ortaöğretim hemşirelerinin sesini duyun’

Ortaöğretim hemşirelerinin atanma talebini TBMM gündemine taşıyan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazılı soru önergesi vererek, “Ortaöğretim hemşirelerinin sesini duyun” dedi.

Mustafa SARIİPEK

Yayınlanma:

Yaklaşık 10 bin civarındaki ortaöğretim hemşirelerinin atanma talebini, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin TBMM gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazılı soru önergesi veren Girgin, “Ortaöğretim mezunu hemşirelerimiz de diğer hemşirelerimiz gibi zor şartlarda sağlık hizmeti vermekte ve bir dizi sorunla uğraşmaktadır. Bu nedenle ortaöğretim hemşirelerinin atanma sesini duyun” dedi.

Hastanelerdeki açığın kapanması için acilen lisans mezunu ve ortaöğretim mezunu hemşirelerin atanması gerektiğini de belirten CHP’li Girgin, “Yeni hastaneler ve şehir hastanelerinde hemşire istihdam yetersizliği kadrolu hemşireler yerine geçici görevlendirmelerle gideriliyor. Bunların çözümü hem lisans hem de ortaöğretim hemşire ataması yapılmasıdır” diye konuştu.

“SEVEREK OKUDUK AMA MESLEĞİMİZİ İCRA EDEMİYORUZ”

Kendilerine ulaşan bir ortaöğretim hemşiresinin sorunlarını belirttiği iletiyi de Süleyman Girgin şöyle dile getirdi: “Ortaöğretim hemşireleri olarak aldığımız eğitimi uygulamaya geçiremiyoruz. KPSS gibi zor bir sınavdan yeterli puan alsak da kamu hastanelerine atanmamıza yeterli olmuyor.

Severek okuduğumuz okuldan sonra mesleğimizi icra etmek istiyoruz. Yapılan ve yapılacak olan atamalarda bizler için ayrılan kontenjan sayısı çok az, atanma puanlarımız ise çok fazla. Bu adaletsizlik sonucunda hastanelerde ihtiyaç olan hemşire sayısı tam olarak karşılanamıyor. Bizler ise geleceğe dair umutlarımızı kaybediyoruz… Bizler öğrenci olarak üzerimize düşeni yaptık devlet de kendi üzerine düşeni yapıp adaletsiz atama düzenini değiştirmelidir.”

“AÇIĞI GEÇİCİ GÖREVLENDİRMEYLE DEĞİL ATAMA YAPARAK GİDERİN”

Girgin,  Bakan Koca’ya şu soruları sordu:

* 10 bin ortaöğretim mezunu hemşire ataması yapacak mısınız?

* Hemşire yetersizliğine bağlı hemşirelik bakım hizmetlerinin niteliğinin azalmasının, hasta yatış gün sayılarının artmasının kamuya olan yüküne dair çalışmalarınız var mıdır?

* Açtığınız yeni hastane ve şehir hastanelerinde hemşire istihdam yetersizliğini kadrolu hemşireler yerine geçici görevlendirmelerle giderdiğiniz bilinmektedir.  Son iki yılda kaç hemşire geçici görevlendirme yoluyla kadrosu dışındaki hastanelerde görevlendirilmiştir?


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir