İlişkiler

Düğün Salonu Fiyatları 2023 – Yemekli Ve Yemeksiz Ortalama Düğün Mekanları…

Düğün tarihi ve mekan ile beraber masa dekorasyonunun yanı sıra, yemekli veya yemeksiz olması şeklinde düğün…

Düğün Halay Şarkıları Listesi 2023 – Düğünde Çalınabilecek Halay Müzikleri…

Romantik ve aşk dolu şarkılar düğünlerin vazgeçilmezleridir. Ancak düğünün bir diğer vazgeçilmezi de halaylardır.…

Damat Bohçası Listesi 2023 – Erkek Nişan Bohçası İçerisinde Neler Bulunur?

Erkek bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının hazırladığı ve damadın gün içerisinde kullanacağı…

Sevgiliye Sorulacak Sorular 2023: Kadın ve Erkeğe Sorulacak Zor, Romantik ve Komik…

Mutlu bir evlilik veya ilişki için iletişim çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için akılda şüphe kalan…

Cilt Bakımı

Burçlar

Aslan Burcu Kadını

class='cf'>Aslan burcu; insanları etkisi altına alırken hiç zorlanmayan bir burçtur. Aslan burcu kadınlarının…

Başak Burcu Kadını

class='cf'>Zodyak’ın on iki burcundan altıncısı olan başak burcuna mensup kadınlar; güçlü, hırslı, başarılı ve…

Balık Burcu Kadını

class='cf'>Balık Burcu Kadını Temel Özellikleri Nelerdir?Balık burcu kadını genel anlamda duygusal, sezgileri…

İkizler Burcu Kadını

class='cf'> İkizler burcunda olan kadınlar, anlaşılması güç insanlardır. Onların sırlarını çözmek için kafa…

Boğa Burcu Kadını

class='cf'> Boğa burcu kadını, annesine karşı aşırı düşkündür. Hayatını anne ekseni çevresinde çizmeyi…

Oğlak Burcu Kadını

class='cf'>Oğlak burcu kadınları; gelecek kaygısı yaşayan burçlar içerisinde yer alır. Bu özelliklerinden ötürü,…

Plaza yaşamının en önemli sağlık sorunu: Migren

2

Plaza yaşamı sağlığımızı tehdit ediyor. Gökdelenlerde çalışanların en önemli sağlık sorunu; migren. İş dünyası, iş stresi ve plaza yaşamıyla migrenin pençesi altında. Migren en çok da genç kadınları esir alıyor

Plaza yaşamı, yüksek katlı binalar, çalışanlara sağladıkları konfor, kaynakların ekonomik kullanımı, daha fazla insanı bir arada çalıştırma imkanı gibi olumlu katkılarının dışında birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Klimalardan kaynaklanan enfeksiyonlar nedeniyle üst solunum yolu sorunlarının dışında, gökdelenlerde çalışanların en çok yakındıkları sağlık sorunlarının başında gerilim tipi baş ağrıları ve migren geliyor.

ERKEKLERDE NADİR GÖRÜLÜYOR

İş dünyasının stresiyle, gerilim tipi baş ağrıları çok fazla insanda görülüyor. İş stresinin etkilediği bir diğer hasta grubu da migreni olanlar. Migren baş ağrıları içinde en çok rastlanılan türü oluşturuyor. Migren ağrısı özellikle de genç kadınlarda daha fazla görülüyor. Eğer kişinin annesinde migren varsa, kızında da ortaya çıkabiliyor. Migren erkeklerde ise daha nadir bir şekilde görülüyor. Bunun nedeninin ise hormonal olduğu düşünülüyor. Migrenle beraber, hastada mide bulantısı, çarpıntı, kusma, görme bozukluğu gibi belirtiler olabiliyor. Migren hemen hemen her durumda gerilim tipi baş ağrısı ile birlikte ortaya çıkıyor.

İŞ STRESİ BİYOKİMYAMIZI BOZUYOR

Gerilim tipi baş ağrısının psikolojik olup olmadığı sık sorulan bir soru. Eski yıllarda veremin tedavisi olmadığı için birçok insan bu hastalıktan hayatını kaybetmişti. Dolayısıyla sinir sistemi hastalığının tanısı ve tedavisi olmadığı için basit depresyona yakalanan insanlara, kendisine ve çevresine zarar vermemesi için daha ağır ilaçlar veriliyordu. Fakat son 15-20 yıldır depresyonun sinir sistemini idare eden sinirin biyokimyasının değişikliğinden kaynaklandığı anlaşıldığı için ilaçlarla tedavi edilebildiği ispatlandı. Soğukta kalan bir insan nasıl grip olabilirse yoğun iş stresi de insanın sinir sisteminin biyokimyasını bozuyor. Eğer insan takıntılıysa takıntısını artırıyor, sinirliyse daha da sinirli oluyor. Depresyon ve takıntı günümüzde tedavi edilebilir bir hastalıktır. İlaç, gerekirse terapi , ilaç istemeyen hastalar için de yapılan TMS tedavisi bu hastalığı kontrol altına alabiliyor.

NÖROLOJİ

UZMANI YAPMALI

BOTOKS uygulaması, uzman bir nörolog tarafından yapılmalıdır. Migren botoksunun uygulanış şeklinde sulandırılması çok farklıdır. En az 30-35’ten fazla noktaya uygulanmalı ve doğru şekilde uygun aralıklarla yapılmalıdır. Malesef bazı estetik işlemi yapan meslektaşlarımız ‘yüz botoksu yaparken migren botoksu da yapayım’ diye tam olmayan uygulamalar yapıyorlar. Bu da başarısızlıkla sonuçlanıyor. Bizler eğitim almadan nasıl yüz botoksu yapamazsak o arkadaşlarımızın da eğitim almadan migren botoksu yapmaması lazım.

MİGRENE BOTOKS TEDAVİSİ

AYRICA migren tipi baş ağrısında günümüzde tedaviden oldukça başarılı sonuçlar alınıyor. Örneğin çok başarıyla uyguladığımız botoks enjeksiyonu tedavisi migreni büyük ölçüde kontrol altına alıyor. Migren tipi baş ağrısında baştaki kasları uyaran sinirlerin uyarısıyla kaslarda aşırı kasılma ve spazm oluyor, hastada zonklayıcı şekilde baş ağrısı görülüyor. Baş bölgesinde nöroloji uzmanının belirlediği 30’dan fazla noktaya uygulanan botoks toksini, kaslardaki spazmı önleyip, ağrıları ortadan kaldırıyor. Botoksun süresi en az 6 aydır. Fakat bazı hastalarda bu sürenin 2 yıla kadar uzadığı tespit edilmiştir.

BOTOKS SİNİR İLETİMİNİ BLOKLAR

NÖROLOJIDE bir çok hastalığın tedavisi semptomatiktir yani belirtileri azaltmaya yöneliktir. İstemsiz boyun kaslarının kasılmaları, göz çevresindeki kasların kasılması, felç sonrasında oluşan belirli kasların aşırı aktif hale gelerek, adale katılığına, sertliğine ya da spazmlarına neden olduğu kas spasitesi gibi durumlarda botoks, sinir iletimini bloklayarak kasların istemsiz kasılmalarına son verir. Estetik de son zamanda uygulanan botoks sayısı nörolojik hastalıklardan çok çok fazladır. Yüz kaslarını yukarıda söylediğim mekanizmayla kasılmasını engeller. Ve kırışıklıkları bu şekilde yok eder. Yani aslında botoks uygulaması yüz kaslarını geçici felç eden bir uygulamadır. Nörolojideki gibi bunun da eğitim almış estetik doktorlar tarafından uygulanması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.