Preveze Deniz Savaşı Sonuçları Ve Nedenleri: Preveze Deniz Savaşı Kimler Arasında Yapıldı? Kısaca Önemi Nelerdir?


0

Preveze Deniz Savaşı Sonuçları ve Nedenleri 

Nedenleri: 

Korfo Adasının Osmanlı Devleti tarafından kuşatılmış olması 

Dönemin Alman İmparatoru olan Şarlken ile Venediklilerin Osmanlı Devletinin Akdeniz bölgesindeki üstünlüğüne son vermek istemesi 

Osmanlı Devleti’nin Avusturya ile olan mücadele etmesinden faydalanılmak istenmesi

Osmanlı Devleti’nin Ege Denizi’ni tamamen kontrol altında tutmak istemesi 

Avrupalıların Akdeniz’de başarı elde etmek istemesi sebebi ile Osmanlı Devleti’nin ilerlemesini durdurmak istemesi 

Haçlı donanmasının ortaya çıkarak Osmanlı Devletine yönelmiş olması 

Hristiyanların Müslümanlardan Kudüs’ü geri almak istemesi 

Din adamlarının büyük etkisi ile Hristiyanlara karşı bir koyu fanatizm oluşturması

Din adamlarının ve Papa’nın nüfuz artırmak istemesi

Bizans’ın Türkler karşısında zor durumda kalması ile Avrupa’dan yardım talep etmesi

İslam Dünyasının zenginliğinin karşısında Avrupa’nın fakirliği 

Avrupa’daki soyluların toprak sahibi olmak istemeleri 

Sonuçları:

Bu savaş sonucunda Osmanlı Devleti’nin başarılı olması ile Akdeniz Osmanlı Devleti’nin himayesine girmiştir ve Türk gölü haline gelmiştir. 

1551 tarihinde Trablusgarp bölgesi İspanya’dan alınmıştır. 

1568 tarihinde Sakız Adası Cenevizlilerden alınmıştır. 

1571 tarihinde Venediklilerden Kıbrıs alınarak Akdeniz ticareti Osmanlı Devleti’nin eline geçmiştir ve İnebahtı Deniz Savaşı’na zemin hazırlanmıştır. 

Preveze Deniz Savaşı Kimler Arasında Yapıldı?

Preveze Deniz Savaşı 27 Eylül 1538 yılında Barbaros Hayrettin Paşa ile Andrea Doria komutasındaki Haçlı kuvvetlerini yenerek başarı elde etiği deniz savaşıdır. 

Preveze Deniz Savaşının Önemi Nedir? 

Osmanlı tarihindeki en önemli deniz savaşıdır. Preveze Deniz Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasının ardından Akdeniz bölgesi, bir Türk gölü haline gelerek Osmanlı Devleti’nin gücü ve Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa’nın taktiksel zekaya sahip olması zaferi getirmiştir. Avrupa’daki kralların desteği ile hüküm süren deniz korsanlığının önüne geçilerek engellenmiştir. Bunun haricide deniz seyahati deniz ticaretiyle sahilde yaşamakta olan halkın yaşamında emniyet ve huzurlar sağlanmıştır. Kuzey Afrika’da bulunan İslam devletleri Avrupalı olan devletlerin yaratmış olduğu tehlikelerden korunması sağlanmıştır. 

Preveze Deniz Savaşı Öncesi

1537 tarihinde, büyük Osmanlı Donanmasının Kaptan-ı Deryası Barbaros Hayrettin Paşa; Venediklilerden Ege ve Yunanistan’ın denizlerinde bulunmakta olan bazı adaları alarak Nakşa Dükalığı’nı Osmanlı topraklarına katmayı başarmıştır. Daha sonrasında Venediklilerin ellerinde bulunan Korfu Adası’nı kuşatmıştır. O sıralarda İspanya toprağı olan İtalyan çizmelerinin güney ucundaki Calabria sahillerini tahrip etmiştir. 

Bu tehditlerin üzerine Papa 1538 tarihinde Barbaros Hareddin Paşa’yı durdurmak amacı ile Haçlı donanması oluşturulmuştur. 

Preveze Deniz Savaşı Özeti 

Kutsal ittifağın Osmanlı’ya karşı birleşmesi sonucunda Barbaros Hayrettin Paşa’ya Kanuni Sultan Süleyman Tarafından Kaptan-ı Derya unvanı verilmiştir. Bunun sonrasında çalışmalara başlamış olan Barbaros Hayrettin Paşa tersanelerde çok sayıda gemiler geliştirmiştir. Bununla beraber denizcilerin de yetişmesi sağlanmıştır. 

Barbaros Hayrettin Paşa çok kısa bir zaman içerisinde Tunus’u fethetmiştir. Kısa süre içerisinde İtalya’ya dayanmış olması ile de batı dünyasındaki endişeler oldukça artmıştır. Yapılan bu kutsal ittifak ile Osmanlı Devleti’ne karşı bir donanma oluşturulmuştur. Bu donanmanın başına ise Avrupa’nın en başarılı denizcisi getirilmiştir. Barbaros Hayrettin Paşa sonrasında Preveze’ye doğru hareket etmiştir. 

Barbaros Hayrettin Paşa donanması bu sıralarda savunma mı yoksa taarruz mu yapacağına tam olarak karar verememiştir. Barbaros Hayrettin Paşa rüyasında görmüş olduğu savaş stratejisini uygulayarak Osmanlı donanmasının gemilerini körfezden çıkartmıştır. Türk donanması arka taraftan hilal biçiminde haçlı donanmasını çevreleyerek hareketsiz kalmaları sağlanmıştır. Başlayan top atışlarının Osmanlı gemilerine isabet etmemesi ile Osmanlı donanması büyük bir top atışı ile Haçlı donanmasındaki gemileri bir bir batırmıştır. 

Haçlı donanmasından toplamda 60 kanyon bu top atışlarının sayesinde batmıştır. Haçlı ordusuna daha fazla ilerlemek isteyen Osmanlı ordusu çok büyük bir hücum ile kalyonları yararak daha da ilerlemişlerdir. Haçlı donanmasının giderek büyük kayıplar vermesi ile üç taraftan da aynı anda gelen top atışları ile Haçlı donanmasının bütün gemileri geri çekilmeye mecbur bırakılmıştır. Bu şekilde Preveze savaşı Osmanlı İmparatorluğunun zaferi ile sonuçlanmıştır. 


beğinip arkadaşlarınla paylaşır nısın?

0

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Afet

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Biçim Seçin
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format