SAĞLIKLI BİR YAŞAM TARZI NEDİR?


0

SAĞLIKLI BİR YAŞAM TARZI NEDİR?

Sağlıklı bir yaşam tarzı, sağlığınızı ve refahınızı korumaya ve geliştirmeye yardımcı olan bir yaşam tarzıdır. Sağlıklı beslenme, fiziksel olarak aktif olmak, sağlıklı bir tartmak korumak ve stresinizi yönetmek gibi sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak için yapabileceğiniz birçok farklı şey vardır. Bununla birlikte, sağlıklı bir yaşam tarzı sadece sağlıklı beslenme ve egzersiz ile ilgili değildir, aynı zamanda “bütün siz” – fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal refahınız ile ilgilenmekle ilgilidir. Ve bu da kendinize içten dışa bakmanız anlamına geliyor.
SAĞLIKLI BİR YAŞAM NASIL YAŞANIR?
Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak için birçok ortak yol olsa da, aslında bunu yapmak herkes için farklı görünüyor ve bir kişiden diğerine farklı bir şey ifade ediyor. Ne olursa olsun ne yapmayı tercih etmek, sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak hastalık önleme, sağlık ve uzun ömür için önemli bir bileşenidir.
Diyet, fiziksel aktivite ve stres düzeylerine dikkatli olmak etkili bir şekilde hayatınızın tüm yönlerini ve “bütün seni ” dengelemek için izin verir. Aşağıda sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak için yapabileceğiniz 10 önemli şey vardır:
Daha Fazla Su İçmek

Çoğumuz her gün yeterince su içmiyoruz. Su vücudun çalışması için esastır. Vücudunuzun %60’ından fazlasının sudan oluştuğunu biliyor muydunuz? Vücut fonksiyonlarını yerine getirmek, atıkları uzaklaştırmak ve vücudumuzun etrafında besin maddeleri ve oksijen taşımak için suya ihtiyaç vardır. İdrar, bağırsak hareketleri, terleme ve solunum yoluyla her gün su kaybettiğimizden, su alımımızı yenilememiz gerekir. Gıda alımı, sıvı alımımızın yaklaşık %20’sine katkıda bulunduğundan, sulu kalmak için günde yaklaşık 8-10 bardak içmemiz gerektiği anlamına gelir.
Hidratlı olup olmadığınızı anlamanın bir yolu-idrarınız renksiz veya hafif sarı olmalıdır. Değilse, yeterince su almıyorsunuz! Diğer işaretler şunlardır: kuru dudaklar, ağız kuruluğu ve az idrara çıkma.
Yeterince Uyumak

Uyku eksikliği obezite, diyabet ve hatta kalp hastalığı gibi sağlık sorunları bir dizi yol açabilir. Uyku devam eksikliği bağışıklık sistemini etkileyen ve soğuk algınlığı ve grip savuşturmak gibi şeyler için etkilidir. Yani, iyi bir gece uykusu almak oldukça önemli.
Geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olacak şeyler yapabilirsiniz. Yatmadan önce kafein ve nikotin gibi uyarıcılardan kaçınabilirsiniz. Ayrıca, alkolün daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olduğu iyi bilinirken, yatmadan çok fazla yaklaşmak, vücudun alkolü işlemeye başlamasıyla gecenin ikinci yarısında uykuyu bozabilir.
Egzersiz ayrıca geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Yürüyüş veya bisiklet gibi 10 dakikalık aerobik egzersiz, gece uyku kalitesini büyük ölçüde artırabilir, ancak lütfen yatmadan önce yorucu egzersizlerden kaçının.
Sık Sık Meditasyon Yapmak

Meditasyon zihninizi sakinleştirir ve ruhunuzu yatıştırır. Ayrıca başa ve hayatınızdaki stresi yönetmenize yardımcı olabilir. Eğer meditasyon nasıl bilmiyorsanız, 5 basit adımda meditasyon öğrenebilirsiniz.
Düzenli Egzersiz Yapmak

Egzersiz yapabiliyorsanız haftada sadece birkaç kez değil, her gün yapmalısınız. Hareket sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Günlük egzersiz birçok yönden sağlığınızı artırabilir. Yaşam sürenizi artırmanıza, hastalık riskinizi düşürmenize, daha yüksek kemik yoğunluğu geliştirmenize ve kilo vermenize yardımcı olabilir.
Yapabileceğiniz basit bir şey, özellikle yakın mesafelerde, sürme, sürüş veya ulaşım alarak üzerinde yürüyüş seçin. Asansörü kullanmak yerine merdivenleri tırmanabilirsiniz. Evde veya zevk dışında yapması kolay egzersizleri seçebilirsiniz. Kendiniz için seçtiğiniz fiziksel aktivitelerin tadını çıkardığınızda, büyük olasılıkla onlardan zevk alırsınız ve doğal olarak bunları yapmak istersiniz. Egzersiz sağlıklı olmak ve aynı zamanda eğlenmenizi sağlayabilir. Ayrıca, egzersizlerinizi karıştırmak onları ilginç tutacaktır.
Daha Fazla Sebze ve Meyve Yemek

Meyveler çok sayıda vitamin ve mineral içerir. Mümkün olduğunca, günlük diyet yoluyla vitamin ve mineralleri tüketmek gerekir. Damağınızı bu besleyici meyvelerle tatmin edin: karpuz, kayısı, avokado (Evet, avokado teknik olarak bir meyvedir!), Elma, Kavun, Greyfurt, Kivi, Guava, Papaya, Çilek.
Meyveler gibi, sebzeler de iyi sağlık için önemlidir. Uzmanlar günde 5-9 porsiyon meyve/sebze önermektedir, ancak maalesef zaman zaman zor olabilir. Ancak, ne zaman sen-ebilmek, böbrek fasulye, siyah fasulye, kuşkonmaz, uzun fasulye, yeşil fasulye ve havuç gibi gıdalar içerir. En sevdiğiniz sebzeleri ve her gün diyetinize daha fazlasını nasıl ekleyebileceğinizi düşünün ve parlak renkli yiyecekleri seçin. Parlak renklere sahip meyve ve sebzeler sağlık için iyidir, çünkü vücudumuzdaki hücrelerimize zarar veren şeyleri çıkarırlar. Beyaz (muz, mantar), Sarı (Ananas, Mango), turuncu (turuncu, Papaya), Kırmızı (elma, çilek, Domates, karpuz), Yeşil (Guava, avokado, salatalık, marul, kereviz), Mor/mavi (böğürtlen, patlıcan, kuru erik).
İşlenmiş Yiyecekleri Kesmek

İşlenmiş gıdalar iyi değildir çünkü (1) Bu gıdaların yapımında çoğu besin değeri kaybolur ve (2) eklenen koruyucular sağlığımız için kötüdür. Birçok işlenmiş gıda, yüksek kan basıncına ve kalp hastalığına yol açan yüksek miktarda tuz içeriği içerir. İşlenmiş gıdalar, ham haliyle olmayan herhangi bir şeydir. Genel olarak, süpermarketlerdeki çoğu gıda işlenir-etikette ne kadar çok içerik varsa (özellikle ‘ıte’ veya ‘ate’ ile biten maddeler), o kadar çok işlenir. İlk 5 malzemede tuz/şeker olanlara dikkat edin ve mümkün olduğunca işlenmemiş yiyeceklere gidin.
Bol Bol Derin Nefes Almak
Oksijen hayati bir yaşam kaynağıdır. Nefes almayı biliyor olabilirsiniz, ancak düzgün nefes alıyor musunuz? Çoğumuz düzgün nefes almıyoruz-sadece sığ nefesler alıyoruz ve akciğer kapasitemizin 1 / 3’üne kadar nefes alıyoruz. Tam bir nefes, akciğerlerinizin tamamen dolduğu, karnınızın genişlediği ve omuzlarınızda minimum Hareket olduğu yerdir. Stres ve kan basıncında azalma, karın ve bağırsak kaslarının güçlendirilmesi ve genel vücut ağrılarının hafifletilmesini içeren derin nefes almanın birçok faydası vardır. Derin nefes de daha iyi kan akışı ile yardımcı olur, vücuttan toksinlerin serbest, ve daha iyi bir gece uykusu almak yardımcı olur.
Kahverengi ve Beyaz Karbonhidrat Tercih Etmek
Beyaz karbonhidrat beyaz pirinç, makarna, beyaz ekmek, kraker, erişte, ekmeği, tamamladı, beyaz un ve breading ile bir şey gibi rafine tahıl vardır. Besinler, üretim sürecinde çıkarıldı ve onları kalori açısından zengin, ancak besin açısından düşük bıraktı. Ayrıca şeker seviyelerimizde sağlıksız sivri uçlara neden olurlar. Bunun yerine kahverengi pirinç, tam tahıl, Yulaf, yulaf ezmesi (anlık tür değil) ve baklagiller gibi kahverengi karbonhidratlar (rafine edilmemiş kompleks karbonhidratlar) için gidin. Bunlar besin maddeleri ve vitaminler bozulmadan gelir.
Yağlı, Şekerli Yiyecekleri, Soda ve Kafeini Kesmek
Mümkünse, fast food, patates kızartması, çörek, cips, takoz ve derin kızartılmış yiyecek alımınızı azaltın. Sadece çok besi değil (1 çorba kaşığı yağ 120 kaloridir), derin kızartılmış yiyecekler potansiyel kansere neden olan bir kimyasal olan akrilamid içerir. Izgara, buğulama, kızartılmış veya hatta çiğ gıda gibi daha iyi alternatifler vardır.
Şekerli yiyecekleri kesmek sağlığınız için de daha iyidir. Bunlar şeker çubukları, hamur işleri, çikolata, kurabiye, kek ve jöle çörek gibi şeyler. Sadece onlar kadar doldurmak değil, onlar şeker acele nedeniyle daha fazla yemek istiyorum neden. Bunun yerine meyve, salata, saf meyve suları ve işlenmemiş gıdalar gibi sağlıklı atıştırmalıklar için gidin.
Kafein içeren içecekler diüretiktir, yani idrar üretim hızını hızlandırırlar. Bu, düz su tenekesinin yanı sıra sizi hidratlamadıkları anlamına gelir. Ayrıca, soda sağlıksızdır, kilo alımına neden olur ve yapay bir uyarıcıdır. Soda yerine su veya sebze suları ile değiştirin.
Sigarayı Bırakın ve / veya Pasif Sigara İçmekten Kaçının

Sigara içmek akciğer kanseri, böbrek kanseri, özofagus kanseri, kalp krizi ve daha fazlasını ciddi şekilde artırabilir. Sigara “hafif” Sigaralar da sağlık risklerini azaltmaz. Eğer sigara içiyorsanız, şimdi durun ve kendiniz için ailenizi ve arkadaşlarınızı da pasif içicilikten kurtarın.
İkinci el sigara içmek (sigara içenlerden hava solumak), doğrudan sigara içmekle aynı uzun süreli hastalıkların çoğuna neden olabilir. Pasif sigara içmenin risksiz seviyesi yoktur; kısa pozlama bile sağlığınıza zararlı olabilir. Mümkünse, sigara içenlerden uzak durun ve mümkün olduğunca sigara dumanından kaçının.


beğinip arkadaşlarınla paylaşır nısın?

0

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format