Sanık Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Sanık Kime Denir?

sanik-ne-demek,-tdk-sozluk-anlami-nedir?-sanik-kime-denir?

Fakat kişinin kesin suçlu olması için ceza mahkemesinin karar hükmünün kesinleşmesi lazımdır. Bu kesinlik zamanına kadar suç şüphesi altında bulunan kişiler sanık olarak isimlendirilir. 

Sanık Ne Demektir?

Sanık sözcüğü kişilere verilen bir sıfat olarak kullanılır. Suçlu olduğu sanılan kimselere sanık denir. Sanıkların suçluluğu kesinleşmiş değildir. Sadece suçlu olma olasılıkları yüksek olduğu için sanık olarak yargıya çıkarılırlar. 

Sanık TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Sanık kelimesi günlük yaşamımızda da sıklıkla kullandığımız sözcükler arasındadır. Hukuki bir terim olmasına rağmen Türkçede karşımıza çıkmaktadır. Türk Dil Kurumuna göre sanık kelimesinin anlamı suçlu olduğu düşünülerek mahkemeye sevk edilen yani gönderilen kişi demektir. Sanık kelimesiyle aynı anlama gelen bir diğer sözcük ise maznun kelimesidir. Maznun da sanık demektir. 

Sanık Kime Denir?

Sanık tam olarak suçlu olduğu kesinleşmeyen fakat suçlu olduğu düşünülen kişiye denir. Sanığın suçlu olduğunun kesin kanıtlara dökülmesi için ceza mahkemesinin sanığın hakkında bu kararı vermesi gerekmektedir. 

Sanık Kelimesinin Kullanıldığı Örnek Cümleler 

Sanık kelimesinin kullanıldığı örnek cümleleri sizler için şöyle derledik;

– Bu sanığın davası çok geciktiği için takipsizlik çıkabilir.

– Ali beyin sanık olarak yargılanması beni çok üzdü.

– Mahkemeye sanık olarak gittiysen iyi bir ceza avukatına ihtiyacın vardır.

– Bu davada sanık olan kişiyi alamadılar.

– Bu davada birden fazla sanıktan bahsedilmektedir. 

Her Sanık Suçlu mudur?

Sanık suçlu olduğu düşünülen kişidir. Türk ceza kanununa göre sanık kavramının tanımı ceza davasında yargılanan kişi olarak yapılmaktadır. Dava kovuşturma aşamasına geçtiyse bu yargılanan kişi şüpheli sıfatından kurtulmuş ve sanık sıfatına geçmiştir. Yani her sanık suçlu olacak diye bir karar çıkmayabilir. Fakat mahkemelerde genelde sanık olarak yargılanan kişiler suçlu olarak çıkabilmektedir. 

Savunma Nasıl Yazılır? Savunma Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir