GüzellikKadınSağlıklı Yaşam

Selülitten kurtulma yolları!

Selülitten kurtulma yolları!

Selülit, deri altında oluşan yağlara verilen isimdir. Selülit olan bölgede çukur oluşumu gözlenir ve o bölgeler buruşuktur. Ancak estetik görünmeyişi dışında vücuda zararlı olduğu söylenmemektedir. Selülit problemi olanlar görüntüsü hoş olmadığı için bu problemden kurtulmak isterler. Selülit, sadece kilolu kişilerde olmaz. Zayıf bayanlarda da bu probleme sıklıkla rastlanır. Selülitin genetik olduğu da söylenmektedir. Bu probleme neden olan faktörler ele alındığında en önemli faktörün yanlış beslenme olduğu söylenebilir. Spor aktivitelerinin yapılmaması da selülit oluşmasına neden olan faktörlerden birisidir. Bunlara ek olarak hormonsal faktörler de söylenebilir. Vücuda alınan su miktarının az olması da selülit oluşumunu tetikler.
Selülit oluşumu, ten rengine göre de farklılık gösterebilir. Özellikle ten rengi açık olanlarda daha sık rastlanabileceği düşünülmektedir. Geçici çözüm olarak selülit olan bölgeleri kapatmak adına cilt fondötenleri temin edilebilir. Bu fondötenler selülit olan bölgelere uygulanabilir. Ancak kesin bir sonuç almak daha önemlidir. Düzensiz beslenenler ve aşırı tuz tüketiminde bulunanlarda selülit olma olasılığı yüksektir. Sürekli topuklu ayakkabı giyilmesi selülit oluşmasına neden olur. Ayrıca vücudu çok saran kıyafetlerin tercih edilmemesi gerekir. Sigaranın vücuda zarar verdiği bilinen bir gerçektir. Vücuda bu denli zarar veren sigaranın selülit oluşumuna da neden olduğu bilinir. Aynı zamanda alkol de vücut yağ oranını arttırarak selülit oluşumuna neden olabilir.

Selülitten Kurtulma İçin Hangi Yöntemler Kullanılabilir?

Selülitten kurtulma kış aylarında görülmediği için göz ardı edilen selülitler, yaz aylarının gelmeye başlamasıyla can sıkıcı bir hal alır. Selülitten kurtulmak için su tüketimin arttırılması gerekir. Ilık su içerisine birkaç damla limon ilave edilerek bu karışımın içilmesi de önerilir. Kurtulma yöntemlerden birisi de şok diyetlerden uzak durmaktır. Sürekli kilo alıp vermek selülit oluşmasına neden olacaktır. Vücudun, kremler vasıtasıyla nem oranının dengelenmesi önerilir. Vücudun nem oranının dengeli olması selülit oluşumunu engeller. Vücudunuzun hareketsiz kalmasına müsaade etmeyin. Sürekli egzersizler yaparak kan dolaşımınızı arttırabilirsiniz. Spor yapmaya özen göstermeniz gerekir. Özellikle bacak bölgenizi çalıştıracak sporlar yapmaya dikkat etmelisiniz. Yürüyüş yaparak da selülitleri engelleyebilirsiniz. Mezoterapi yöntemi uygulanarak da selülitlerden kurtulmak mümkün olacaktır. Bu yöntem ile orta deri tabakasına müdahale edilebilir.
Selülitleri hemen yok etmek istiyorsanız bitki çaylarını sürekli tüketmeye özen göstermeniz gerekir. Kahve ya da asit içerikli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmanız gerekir. Tuzlu yiyeceklerden kaçınılması gerekir. Tuzlu yiyeceklerin selüliti tetiklediği söylenir. Yemeklerde tuz kullanımından kaçınarak selülitlerden kurtulabilirsiniz. Duş alırken de bazı detaylara dikkat edilmesi gerekir. Ilık su ile duş almak yerine sıcak su ile vücut yıkanarak masaj yapılabilir. Ardından mutlaka soğuk su ile masaj yapılması gerekir. Bu şekilde selülit problemine çözüm bulunabilir. Selülitten doğal yöntemlerle kurtulabileceği gibi uzman yardımıyla tedavi edilerek de kurtulmak mümkündür. Uzmanların önerdiği ilaçları kullanarak kesin sonuç alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu