Sağlıklı Yaşam

Şizofreniyi görmezden gelme

Giriş Tarihi: 25.5.2022 09:33

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde şizofreniye dikkat çekmek için düzenlenen ‘Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ sergisine; Çam ve Sakura Hastanesi Koordinatör Başhekim Prof. Dr. Nurettin Yiyit, Çam ve Sakura Hastanesi Psikiyatri Klinik Şefi Doç. Dr. Oya Güçlü, Japonya Baş Konsolosu Kenichi Kasahara ve Abdi İbrahim Otsuka (AİO) Genel Müdürü Moonseok Choi de katıldı.

Artık psikiyatri kliniklerinde kişinin tedavi edilip topluma kazandırıldığını ifade eden Başhekim Prof. Dr. Nurettin Yiyit, “Eskiden psikiyatri hastaları devasa komplekslerde hastaların hayattan koparıldığı gözden ırak gönülden de ırak bir yaşama itildiği ortamlardı. Burada ise psikiyatri hastalarımızın ortak alanları var ve orada sosyalleşiyorlar, atölyelerde faaliyet gösteriyorlar. Bugün buradaki sergi tarih öncesinden bugüne şizofreninin nereden nereye geldiğini anlatıyor. Birçok yerde sergilendi ama kalıcı olarak sergilendiği yer artık Çam ve Sakura Psikiyatri Kliniğimizin birinci katı. Türkiye’de şu an 600 bin civarında şizofreni hastası var. Bunların hepsinin yakınlarını kattığınızda milyonlarca insanı etkileyen bir süreçten bahsediyoruz. Bu insanları hayatın içine katmak durumundayız. Bu farkındalığı sağlamak adına güzel bir organizasyon oldu” şeklinde konuştu.

HASTALARIN ELİŞLERİ KİMSESİZ HASTALAR İÇİN KULLANILACAK

Sergide psikiyatri hastalarına yönelik farkındalığı artırabilecek bilgiler olduğunu dile getiren Psikiyatri Klinik Şefi Doç. Dr. Oya Güçlü ise “İlk çağlardan günümüze psikiyatri tarihiyle ilgili dev bir bilgi birikimi var. Empati kabini şizofreni hastalarımızın işitsel varsıllarını nasıl deneyimlediklerinin küçük bir simülasyonu. Hastalarımızın toplum içinde önyargısız, damgalanmadan ve etiketlenmeden sosyal işlevselliklerini sürdürebilmeleri için önemli olduğunu düşünüyoruz. Yatarak tedavi gören hastalarımızın elişi hocamızın koordinatörlüğünde atölyelerimizde yaptıkları elişleri var. Buradaki kermesimizde satılan elişlerinin gelirleri de kimsesi olmayan hastalarımızın ihtiyaçları için kullanılacak” ifadelerini kullandı.

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x