İlişkiler

Düğün Salonu Fiyatları 2023 – Yemekli Ve Yemeksiz Ortalama Düğün Mekanları…

Düğün tarihi ve mekan ile beraber masa dekorasyonunun yanı sıra, yemekli veya yemeksiz olması şeklinde düğün…

Düğün Halay Şarkıları Listesi 2023 – Düğünde Çalınabilecek Halay Müzikleri…

Romantik ve aşk dolu şarkılar düğünlerin vazgeçilmezleridir. Ancak düğünün bir diğer vazgeçilmezi de halaylardır.…

Damat Bohçası Listesi 2023 – Erkek Nişan Bohçası İçerisinde Neler Bulunur?

Erkek bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının hazırladığı ve damadın gün içerisinde kullanacağı…

Sevgiliye Sorulacak Sorular 2023: Kadın ve Erkeğe Sorulacak Zor, Romantik ve Komik…

Mutlu bir evlilik veya ilişki için iletişim çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için akılda şüphe kalan…

Cilt Bakımı

Burçlar

Aslan Burcu Kadını

class='cf'>Aslan burcu; insanları etkisi altına alırken hiç zorlanmayan bir burçtur. Aslan burcu kadınlarının…

Başak Burcu Kadını

class='cf'>Zodyak’ın on iki burcundan altıncısı olan başak burcuna mensup kadınlar; güçlü, hırslı, başarılı ve…

Balık Burcu Kadını

class='cf'>Balık Burcu Kadını Temel Özellikleri Nelerdir?Balık burcu kadını genel anlamda duygusal, sezgileri…

İkizler Burcu Kadını

class='cf'> İkizler burcunda olan kadınlar, anlaşılması güç insanlardır. Onların sırlarını çözmek için kafa…

Boğa Burcu Kadını

class='cf'> Boğa burcu kadını, annesine karşı aşırı düşkündür. Hayatını anne ekseni çevresinde çizmeyi…

Oğlak Burcu Kadını

class='cf'>Oğlak burcu kadınları; gelecek kaygısı yaşayan burçlar içerisinde yer alır. Bu özelliklerinden ötürü,…

Sürekli yorgun hissetmek Alzheimer belirtisi! 57 yaşında teşhis alan kadın bu erken belirtilere karşı uyarıyor…

3

57 yaşında Alzheimer teşhisi alan Jude Thorp 2 yıldır yaşadıklarını diğer insanlara yardımcı olmak için paylaşıyor. Hastalığıyla yaşamayı öğrenen ve bu süreçte yaşadıklarını içten şekilde paylaşan Thorp, yaşadığı erken belirtileri ise şöyle anlattı…

Giriş Tarihi: 08.12.2022 15:31 Güncelleme Tarihi: 08.12.2022 16:58

50’li yaşlarının sonlarında Alzheimer olduğu söylenen cesur bir anne, diğer hastalarına yardım etme umuduyla yaşadığı semptomları anlattı.

Şu anda 59 yaşında olan Jude Thorp, yıkıcı teşhis haberini kendisine verildiğinde henüz 57 yaşındaydı, ancak Alzheimer’ın getirdiği zorluklara rağmen “hayatın dolu dolu yaşanabileceği” konusunda ısrarcı.

Oxford’da yaşayan Jude, bilişsel yeteneklerindeki değişiklikleri ilk olarak 2016 yılında fark etmeye başladığını söyledi. O sırada, uzun yıllardır deneyimli olduğu çok sevdiği bir iş olan The National Theatre’da çalışıyordu.

Jude, ilk başta kolay görevleri tamamlamakta zorlanmaya başladığını fark etti ve bu durumun ciddiyetini şu sözlerle gözler önüne serdi: “The National’a son geldiğimde gerçekten en iyi oyunumu oynamıyordum.” “Gerçekten basit bir gösteriydi, ancak ben endişeliydim ve nerede olduğumu bilmiyordum. Sadece çok şaşırmıştım.”

Jude, hafıza kaybı “nöbetleri” yaşamanın yanı sıra, “gelecek ile ilgili planladığı önemli konuşmaları da unutmaya başladığını söyledi.

İlerleyen zamanlarda ise daha yorgun hissetmeye başladığını, hatta konuşmakta zorluk yaşadığını anlattı. Jude, “Bir şey yapıp da bunu yaptığımı hatırlamamak, özellikle de iş hayatında bunu yaşamak çok korkutucuydu,” diye ekliyor. Ne yazık ki süreç her zaman olması gerektiği gibi ilerlemedi be doktorlar ile ile deneyimi fazlasıyla olumsuz oldu. Bu durumu aşağılayıcı olarak nitelendiren Jude, ilk doktor randevusunda yanlış bir teşhis aldığını ve yaşadıklarının stres kaynaklı olduğunu söylediğini iletti.

Kendisine adeta zeki olmadığının söylendiğini ileten Jude, “Hayatımda ciddi bir şey için ilk kez doktora gitti ve korkunç bir deneyimdi. Sonrasında ise bende bir sorun olmadığını söylediler” dedi. Neyse ki, bu teşhis Jude için yeterli değildi ve bir cevap arayışına devam etti. Sonunda bir MRI ve omurganın alt bölgesinden alınan sıvıyı test eden lomber ponksiyon olarak bilinen bir prosedür için randevu verildi.

Ancak o zaman Jude’a resmi olarak genç başlangıçlı bunama, özellikle de Alzheimer hastalığı teşhisi konuldu. Ancak bu ilk muayenesinden yıllar sonra Ocak 2021’de oldu. Jude, “Bunu duymak çok yıkıcıydı çünkü ne anlama geldiğini ve ne yapacağımı bilmiyordum” dedi. “Sanırım hayatımı bir süreliğine askıya aldım.”

Ardından üzerine titrediği iki kızı Izzy (19) ve Iona’ya (17) haberi vermenin çok zor olduğunu söyleyen Jude, bunun ardından ise rahatladığını itiraf ediyor. Jude bu rahatlama durumunu söyle açıkladı: “Ağlamak, dargın, kızgın veya üzgün olmak önemli. Demek istediğim, bütün bunlar yas tutmanın olağan birer parçası. Ancak ben bu teşhisi aldığım için kendimi çok mutlu hissediyorum çünkü hastalığımla hala güzel bir hayat sürüyorum.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.