surungenlerin-ozellikleri-nelerdir?-hangi-hayvanlar-surungendir?

Sürüngenlerin Özellikleri Nelerdir? Hangi Hayvanlar Sürüngendir?

18.11.2022 11:45 Son Güncelleme:

Latince ismi üzerinden reptilia olarak bilinen bu canlılar, yaşam döngüsü konusunda yine oldukça önemli bir yere sahiptir. En çok bilinen örnekler arasında yılanlar, kertenkele ya da Kaplumbağa gibi daha pek çok canlı türü bulunmaktadır.

Sürüngenlerin Özellikleri Nelerdir?

Farklı tarafları olsa bile bütün değişik sürüngen çeşitleri konusunda belli başlı bazı özellikler ön plana çıkar. Bu özellikleri ile birlikte omurgalı canlılar içerisinde büyük bir sınıf olarak ifade edilirler.

– Vücutları pullarla kaplıdır.

 – Sürünerek hareket etme yetenekleri vardır.

 – Yavru bakımı bulunmaz.

 – Yumurta ile çoğalma özelliğine sahiplerdir.

 – Akciğer solunumu gerçekleştirilir.

 – İç döllenme ile dış gelişim görülür.

 – Soğukkanlı canlılar olarak bilinirler.

 – Genel olarak etle beslenen canlı türleridir.

Bu şekilde öne çıkan farklı ve ortak yönleri ile birlikte sürüngenler dünya yaşamının önemli canlıları içerisinde bulunur. Boyutları ya da yaşam koşulları ile birlikte bulundukları yere bağlı olarak oldukça farklı özellikleri de olduğunu ifade etmek mümkün.

Hangi Hayvanlar Sürüngendir?

Omurgalı türünün soğukkanlı, yumurtlayarak çoğalan bir canlı türü sürüngenler olarak ifade edilebilir. Latince ismi üzerinden Reptilia olarak bilinen bu canlılar, farklı isimler ile birlikte dünya çapında yaygın olarak bilinirler.

– Yılanlar

 – Kertenkeleler

 – Kaplumbağalar

 – Timsahlar

 – Tarantulalar

Bu şekilde genel bir sınıflandırmanın yanı sıra, bu sınıflandırma içerisinde oldukça fazla sayıda ve değişik isimlerle bilinen sürüngenler yer almaktadır. Canlı hayatının önemli bir parçası olmalarının yanı sıra, yaşam şekilleri bakımından da düzenli olarak incelenirler. Bu canlılardan bazıları karada yaşarken bazıları ise suda yaşama özelliği gösterir. O yüzden beslenme şekilleri ile birçok farklı yapı açısından farklı özellikler gösterdiklerini söylemek mümkün.

Sürüngenlerin Yaşam Biçimleri

Sürüngenler bulunmuş oldukları coğrafi koşulları ve fiziksel yapılarına bağlı olarak farklı yerlerde yaşamlarını sürdürürler. Örneğin timsah çeşitleri suda yaşayan canlılardır ve aynı zamanda karada yaşama özelliği de gösteriler. Bu bağlamda genelde suda avlanırlar.

Kaplumbağa ya da kertenkele gibi canlılar ise karada yaşayarak yine bu şekilde avlanırlar. Aynı zamanda sürüngenlerin bazıları etle beslenir iken bazıları ise ot türleri ile beslenme özelliğine sahiptir. Bunun gibi daha birçok farklı özellik gösterdiğini ifade etmek mümkündür.

Balina kusmuğu nedir, amber ne işe yarar ve neden pahalı?


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir