Talas Savaşı Sonuçları Ve Nedenleri: Talas Savaşı Kimler Arasında Yapıldı? Kısaca Önemi Nelerdir?


0

Talas Savaşı Kimler Arasında Yapılmıştır?

Tarihte Müslüman Araplar ve Karluk Türklerinin birlikte Çin orduları ile 751 yılında yaptığı bir savaştır.

Talas Savaşı Özeti Nedir?

Tarihte 744 yılında kurulmuş olan II. Göktürk Devleti’ne son vermiş Uygurlar, yıkılmış olan devletin yerini tam olarak dolduramamıştır. Bunun neticesinde de Çinliler batıya doğru olacak şekilde ilerlemeye başlamışlardır. Sonrasında Karluk Türklerinin destek verdiği Müslüman Araplar ile Çinlilerin arasında Talas Savaşı olmuştur.

Talas Savaşı ile Çinliler ağır bir yenilgiye uğratılmış ve Çinliler almış oldukları yenilginin sonrasında Da Batı Türkistan’a hakim olabilme amaçlarından vazgeçmişlerdir. Talas Savaşı sonrasında Müslümanlık Türkler arasında çok hızla yayılmıştır. Bu savaş, kültür tarihi açısından oldukça önemli gelişmelerin de yaşanmasına sebep olmuştur.

Talas Savaşı Önemi Nedir?

Günümüzde Türkistan coğrafyasında artmış olan Arap ve Çin devletlerinin mücadeleleri Talas Savaşı’nın patlak vermesine sebep olmuştur. Uygurlar ve de Karluklar tarihte düşmanları olan Çinlilere karşı Araplar ile birlikte savaşmışlardır. Bu Talas Savaş’ında Türklerin Müslüman Araplara yardım etmesi savaşta Arapların galip gelmesini de sağlamıştır. Talas Savaşı gerçekleşmesi ile Türkler İslamiyet’le tam olarak tanışmışlardır.

Talas Savaşı öncesinde bir halife olan Hz. Ömer ile birlikte Hz. Osman dönemlerinde yapılan bazı fetihler de artmıştır. Emeviler ile beraber Abbasiler döneminde bu fetihler hat safhaya ulaşmıştır. Bütün bunların sonucunda Araplar ve Çinliler arasında bir Talas Savaşı gerçekleşmiştir. Gerçekleşen bu savaş içinde Türkler Arapların yanlarında yer almıştır.

Talas Savaşı Nedenleri Nelerdir?

Talas Savaşı’nın çıkışının en önemli nedeni İpek Yolu üzerinde bir hakimiyet sağlamaktır. Yani diğer pek çok sayıda savaşta olduğu gibi ekonomik bir sebeptir. Çin’den başlayarak Avrupa’ya kadar giden İpek Yolu’na hakim olma gibi bir düşüncesi ile birlikte Talas Savaşı, Çinliler ve Araplar arasında gerçekleşmiştir. Bu Savaşı’n diğer bir nedeni ise Çinlilerin ve de Müslümanların Orta Asya’da bir hakimiyet kurmayı hedeflemeleri olmuştur. Hem Araplar hem de Çinliler Orta Asya’da yer alan Türk devletleri üzerine bazı seferler gerçekleştirmiştir.

Talas Savaşı Sonuçları Nelerdir?

Gerçekleşen Talas Savaşı bazı önemli sonuçların doğmasına neden olmuştur. Buna göre Talas Savaşı’nın sonuçları aşağıdaki gibidir. Bunlar;

 Talas Savaşı’nın sona ermesinin sonrasında İslam dini Türkler arasında daha hızlı bir şekilde yayılım göstermiştir.

 Talas Savaşı’nın gerçekleşmesi ile Türk- İslam tarihi başlamıştır. Bu nedenle Talas Savaşı’nın Türk- İslam tarihi açısından da oldukça büyük bir değeri bulunmaktadır.

 Talas Savaşı sonrası Türkler ile Müslümanlar arasında bulunan ilişkiler artmıştır.

 Bu savaşın ardından Türkler bir Arap Devleti olarak yer alan Abbasilerin askeri ve ya idari kadrolarında artık görev almaya başlamıştır.

 Çinliler Talas Savaşı’nda aldıkları bu ağır yenilgi sonrasında Batı Türkistan’a hakim olma amaçlarından vazgeçmişlerdir. Bu sayede Türk boyları Çinlilerin baskısından kurtulmuşlardır.

 Batı Türkistan’da büyük bir sarsıntıya uğrayan Türk nüfusu yeniden sağlanmış ve bunun sonucu olarak Karluk Türkleri 766 yılında Tanrı dağları adlı bölgede bağımsız devletlerini oluşturmuşlardır. Bu sebeplerden dolayı Talas Savaşı tarihte en önemli sonuçları ortaya çıkaran savaşlar arasında yer almaktadır.

Talas Savaşı Kültürel ve Ticari Sonuçları Nelerdir?

Talas Savaşı birde kültürel ve de tarihsel açılardan önemli sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Bu doğrultuda Talas Savaşı’nda esir düşmüş olan Çinliler vasıtası ile Çin toprakları dışında kalan Semerkant’ta kağıt imal edilmeye başlanmıştır. Bunun sonucu olarak da Bağdat şehrinde işlevi büyük bir kağıt üretim yeri inşa edilmiştir.

Bağdat şehrinde kurulan kağıt üretim yerini sonrasında Mısır’daki üretim yerlerinin de kurulması takip etmiştir. Bu sayede Endülüs’ten Hindistan’a kadar giden pek çok sayıda İslam devletlerinde kağıt üretimleri yapılmaya başlanmıştır. Bunun neticesinde kağıt Avrupa’ya kadar ulaşmış olup bu kağıt ulaşımı Sicilya ile birlikte Endülüs üzerinden sağlanmıştır. 

Talas Savaşı sonrasında oluşan yeni bir siyasi ortam ve de Türk nüfusunun hareketleri Karahanlı Devleti’nin de temellerinin atılmasına sebep olmuştur. Bu nedenler ile Talas Savaşı kültürel ve ticareti yönden de oldukça etkili ve değerli sonuçlar ortaya koyan bir savaş olmaktadır.


beğinip arkadaşlarınla paylaşır nısın?

0

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Afet

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Biçim Seçin
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format