Magazin

Türkan Şoray: 50 sene çile çektim!

Bursa’nın Gemlik ilçesinde gördüğü büyük sevgi karşısında gözyaşlarına hakim olamayan Türkan Şoray, “Sizinle olmak dünyanın en güzel duygusu. Sizlerin sevgisi ve ilgisi o kadar değerli ki. Bu sevgi beni hayata bağlayan en güzel ve en önemli güç. Duygularımı ifade edemiyorum” dedi.

“BENDEN MUTLUSU YOK”

Eşref Kolçak anısına düzenlenen Gemlik Film Festivali için emek veren herkese teşekkür eden sanatçı, “Eşref Kolçak, Türk Sineması için çok değerli bir isimdi. Eminim bizi görüyor ve hissediyordur. Onun adına böyle bir festival düşünülmesi çok güzel ve ne mutlu ki unutulmuyor. Sevgili halkımız sanatçıya her zaman çok değer veriyor ve çok vefalı. Sevgi öyle güzel bir şey ki ve siz bizleri öyle seviyorsunuz ki benden mutlusu yok. Umarım uzun seneler boyunca devam eder bu festival” şeklinde konuştu.

“BU FİLM BAŞKA”

Gülay Afşar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide samimi açıklamalarda bulunan Türkan Şoray, “Selvi Boylum Al Yazmalım filmi Cengiz Aytmatov gibi muhteşem bir yazarın hikayesinden uyarlandı. Ali Özgentürk çok güzel bir senaryo yazdı, Cahit Berkay inanılmaz bir müzik yaptı. Seyircimiz bu filmi bağrına bastı. Film çekilirken hep ekip arkadaşlarımızla birlikte ‘Bu film başka’ diyorduk. Başka bir duygusu vardı” ifadelerini kullandı.

“O KADINLARIN HEPSİ BENDİM”

Rol aldığı 220 filmde yüzlerce karaktere imza atan oyuncu, hep mücadeleci Güzellikları canlandırdığını belirterek, şu açıklamayı yaptı:

Hepsinin ayrı dramları vardı, hepsi ayrı sosyal sınıftan isimlerdi. O Güzellikların hepsi bendim ve onlarla özdeşleştim, onların mücadelesiyle ben de mücadele ettim. Ama maalesef canlandırdığım Güzellikların hepsi çileli Güzelliklardı ve ben 50 sene çile çektim. Çoğu edilgen Güzellikdı ama sonunda dik durmasını öğrenmişlerdi. Ben de bu filmler sayesinde dik durmayı öğrendim. O Güzellikların açışlarını eve taşıyordum. ‘Acaba ben kendi hayatımda böyle olsa nasıl davranırdım?’ diye düşünürdüm. O acıyı yaşamış gibi yapmadım, gerçekten acı çektim. Sahtekarlık yapmadım. Oynayalım bitsin yapamadım, mutlaka içim acımalıydı.

“ÇILGINLIK YAPIP, DÖRT FİLM ÇEKTİM”

Kariyerinde dört filmin yönetmenliğini üstlenerek aynı zamanda o filmlerde oyuncu olarak da yer alan Şoray, “Yıllarca kameranın önündeydim ama çılgınlık yapıp, dört film çektim ve aynı zamanda oynadım. Hem kamera arkasında olmak hem de önünde olmak zor oluyordu” dedi.

“AŞIKTIM”

Söyleşi sonrası Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, usta sanatçıya ‘Sevgi Ödülü’nü takdim etti. Ödül takdimi sonrası sahneye çıkan Cahit Berkay, ilk şarkısını orkestrasıyla çalmak yerine Türkan Şoray’a resital yapmak istediğini söyledi: Bana ‘O filmin müziğini yaparken nasıl bir duyguyla yaptın?’ diye soruyorlar. Aşıktım. Kendimi şanslı hissediyorum ve Türkan Şoray’a resital yapmak istiyorum.

“ÇOK YAŞA TÜRKAN SULTAN”

Müzisyen Cahit Berkay, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ filminin müziğini çalarken, Türkan Şoray da filmden diyaloglarla Berkay’a eşlik etti ve meydanı dolduran binlerce kişi “Çok yaşa Türkan Sultan” diye tezahürat yaptı.

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x