Üçlü virüs bombardımanına karşı şifa! Uzmanlar önerdi: Bu bitki virüslere geçit vermiyor…

Üçlü virüs salgınına yakalananların iyileşme süreci uzadı. Uzmanlar iyileşmeyi hızlandıracak takviye olarak mürver, çinko, ekinezya, C vitamini, Afrika sardunyası, andrographis ve D vitaminini öneriyor. Giriş Tarihi: 31.12.2022 11:00 Güncelleme Tarihi: 31.12.2022 11:04 Kovid-19, grip ve RSV virüslerinin birleşmesiyle ortaya çıkan üçlü salgın, hasta geçirilen sürelerin artmasına neden oldu. Kimileri soğuk algınlığının devamlı nüksettiğini söylerken, kimileri…

uclu-virus-bombardimanina-karsi-sifa!-uzmanlar-onerdi:-bu-bitki-viruslere-gecit-vermiyor…

Üçlü virüs salgınına yakalananların iyileşme süreci uzadı. Uzmanlar iyileşmeyi hızlandıracak takviye olarak mürver, çinko, ekinezya, C vitamini, Afrika sardunyası, andrographis ve D vitaminini öneriyor.

Giriş Tarihi: 31.12.2022 11:00 Güncelleme Tarihi: 31.12.2022 11:04

Kovid-19, grip ve RSV virüslerinin birleşmesiyle ortaya çıkan üçlü salgın, hasta geçirilen sürelerin artmasına neden oldu. Kimileri soğuk algınlığının devamlı nüksettiğini söylerken, kimileri de aylarca geçmeyen öksürükten şikâyetçi. İşte hasta geçirilen süreyi kısaltmaya yarayabilecek 7 bitki ve vitamin:

Mürver: Antibakteriyel ve antiviral özellikleri sayesinde, soğuk algınlığı veya gribin yere serdiği durumda hastaların daha hızlı ayağa kalkmasına yardımcı olabilir. Gribi önlemede veya semptomları yok etmede etkili olmasa da, araştırmalar mürver takviyesinin hasta geçirilen süreyi kısaltabileceğini gösteriyor. Mürveri soğuk algınlığı semptomları ortaya çıktığında almak da etkili olabilir.

Çinko: ABD Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne (NCCIH) göre çinko takviyeleri son derece dikkatli kullanılmalı ve kesinlikle ağızdan alınmalı. Özellikle soğuk algınlığı semptomları başladıktan hemen sonra kullanıldığında hastalığın süresini azaltabilir. Öte yandan, antibiyotikler ve penisilaminle etkileşime girebilir. Bu nedenle bu ilaçlardan birini kullananlar için önerilmiyor.

Ekinezya: Soğuk algınlığına karşı ekinezya kullanımıyla ilgili az sayıda araştırma var. Ancak mevcut olanlar da ekinezya almanın soğuk algınlığı olasılığını azaltmakla kalmayıp aynı zamanda süresini de kısalttığını düşündürüyor. Alerjik reaksiyon ihtimali baki kalsa da ekinezya tüketiminin genellikle güvenli olduğu ifade ediliyor.

D vitamini: Kemik sağlığına katkısıyla bilinen D vitamini, enfeksiyonla mücadelede ve bağışıklık sistemini güçlendirmede de etkili. Çalışmalar, D vitamini takviyesinin soğuk algınlığının daha hızlı geçmesini sağlayabileceğine işaret ediyor. Bu takviyeler, grip mevsiminde sık görülen diğer solunum yolu enfeksiyonlarıyla mücadelede de işe yarayabilir.

Afrika sardunyası: Afrika’dan gelen bu geleneksel tedavi yönteminin, hastalıklarla mücadelede uzun bir tarihi var. Çalışmalar, pelargonium diye de bilinen Afrika sardunyasının soğuk algınlığı belirtilerini azaltabileceğini gösteriyor. Bu araştırmalardan birine göre pelargoniumu soğuk algınlığı semptomları ortaya çıktıktan sonra ne kadar erken alırsanız semptomlara karşı etkili olma ihtimali de o kadar yükseliyor. Olası yan etkiler arasında ise döküntü ve kaşıntı yer alıyor.

C vitamini: NCCIH’ye göre, C vitamini soğuk algınlığını kısaltmada minimal ama olumlu bir etkiye sahip. Kurumun yürüttüğü bir çalışmada, düzenli olarak C vitamini kullanan kişilerin semptomlarının daha hafif olduğu görüldü. Öte yandan çok fazla C vitamini almak, mide ve bağırsak sorunlarına yol açabilir.

Andrographis: Az duyulan bir diğer bitki olan andrographis, Güney Asya’dan geliyor. Bazı araştırmalar bu bitkinin özellikle ginsengle birlikte alındığında soğuk algınlığının şiddetini hafifletebileceğini gösteriyor. Tek başına kullanıldığında da öksürük ve boğaz ağrısı süresini kısaltabilir. Takviyenin soğuk algınlığı semptomları ortaya çıktıktan sonraki 72 saat içinde alınması gerekiyor. Bazı vakalarda iki gün gibi kısa bir süre içinde iyileşme görülebiliyor. Olası yan etkiler arasında ise ishal ve kusma yer alıyor.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir