İlişkiler

Düğün Salonu Fiyatları 2023 – Yemekli Ve Yemeksiz Ortalama Düğün Mekanları…

Düğün tarihi ve mekan ile beraber masa dekorasyonunun yanı sıra, yemekli veya yemeksiz olması şeklinde düğün…

Düğün Halay Şarkıları Listesi 2023 – Düğünde Çalınabilecek Halay Müzikleri…

Romantik ve aşk dolu şarkılar düğünlerin vazgeçilmezleridir. Ancak düğünün bir diğer vazgeçilmezi de halaylardır.…

Damat Bohçası Listesi 2023 – Erkek Nişan Bohçası İçerisinde Neler Bulunur?

Erkek bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının hazırladığı ve damadın gün içerisinde kullanacağı…

Sevgiliye Sorulacak Sorular 2023: Kadın ve Erkeğe Sorulacak Zor, Romantik ve Komik…

Mutlu bir evlilik veya ilişki için iletişim çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için akılda şüphe kalan…

Cilt Bakımı

Burçlar

Aslan Burcu Kadını

class='cf'>Aslan burcu; insanları etkisi altına alırken hiç zorlanmayan bir burçtur. Aslan burcu kadınlarının…

Başak Burcu Kadını

class='cf'>Zodyak’ın on iki burcundan altıncısı olan başak burcuna mensup kadınlar; güçlü, hırslı, başarılı ve…

Balık Burcu Kadını

class='cf'>Balık Burcu Kadını Temel Özellikleri Nelerdir?Balık burcu kadını genel anlamda duygusal, sezgileri…

İkizler Burcu Kadını

class='cf'> İkizler burcunda olan kadınlar, anlaşılması güç insanlardır. Onların sırlarını çözmek için kafa…

Boğa Burcu Kadını

class='cf'> Boğa burcu kadını, annesine karşı aşırı düşkündür. Hayatını anne ekseni çevresinde çizmeyi…

Oğlak Burcu Kadını

class='cf'>Oğlak burcu kadınları; gelecek kaygısı yaşayan burçlar içerisinde yer alır. Bu özelliklerinden ötürü,…

Uzman Klinik Psikolog Esra Ezmeci anlattı: Mutluluğa giden yol! Bu 10 soru ile ilişkinizin geleceğini görün…

2

İlişki insanın kendisini değerli ve mutlu hissetmesi üzerine kurulmalı. Böyle hissetmiyorsanız bunun nedenine inmekte fayda var. Ve ne yazık ki birçok ilişkinin henüz ilk günlerinde bu durumun nedenlerine dair sinyaller ortaya çıkmış oluyor. Hadi gelin beraber bakalım sorunlu iletişim modellerine…

ESRA EZMECİ

Giriş Tarihi: 19.11.2022 10:31 Güncelleme Tarihi: 19.11.2022 11:48

Kurduğumuz duygusal ilişkiler ilk zamanlarında itibaren bize ilişkinin nasıl gideceğine dair sinyal verir. Buna rağmen “Nasıl olur da bana bunu yapar?”, “Ondan asla böyle bir şey beklemiyordum…” gibi cümleleri de oldukça sık duyarız. Dediğimiz gibi ilişkinin ilk anından itibaren kişiler kendilerini ‘açık’ etmeye başlar aslına bakarsanız. En başından ilişkiden beklentilerimizi, karakterimize dair çeşitli detayları ortaya koyarız hepimiz. Tabii ki tüm detaylar ortaya ilk günden çıkamayabilir. Bunlar da tüm açıklığıyla ilişki ilerledikçe yavaşça açığa çıkar… Bundan dolayı hayatımıza aldığımız kişi ile mutlu olup olmayacağımızı anlamak aslında ilk andan itibaren mümkün.


Mesela ilk dikkat edilmesi gereken detaylardan biriyle başlıyorum. Karşınızdaki kişi size “İlişki istemiyorum”, “İlişkiye hazır değilim” diyorsa kafasının ilişki konusunda henüz netliğe kavuşmadığını net bir şekilde anlayabilirsiniz. Eğer ki daha ilişkinin flört dönemi dediğimiz birbirinizi tanıma aşamasında bu cümleyi duyduysanız bu durumda karşınızdaki kişi ilişki esnasında sizi sürekli olarak ilişkiyi isteyip istemediğini kafasında tartacak demek. Sürekli kararını değiştiren bir kişi sürekli korku ve kaygı duygularıyla yaşayacak ve bu duyguları sürekli size yansıtacak. Bu durumsaKAYDET VE YAYINDA GÖR ilişkinizden ve kendinizden sürekli şüphe duymanıza ve huzursuz hissetmenize yol açacaktır. Bir türlü net kararlar alamayan sürekli değişen düşünceler de sizi elbette ki yoracaktır. Sizin için herhangi bir harekete geçmeyen, taleplerinize karşılık vermeyen veya sürekli erteleyen, bahaneler sunan biri aynı zamanda sizinle olmayı da hak etmeyen biridir. Size her konuda çeşitli bahaneler sunan birinden ilişki daha başlayıp ilerlemeden uzak kalmanız faydalı olacaktır.

TEHLİKE SİNYALLERİ İÇERİYOR


Partnerinizden herhangi bir şekilde değer görmediğinizi hissediyor ve aynı zamanda kişiden asla sevgi sözcükleri duyamıyorsanız bu da tehlike sinyalleri içermektedir. Bu durum sizin hissettiğiniz değer ve sevginin aslında bir karşılığı olmadığına dair sinyaller içerir. Partneriniz duygularını ifade etmede yeterince cömert değilse ve size hiçbir şekilde sevgisini göstermiyorsa ilişkinizin bu olumsuz sinyallerine dikkat etmeniz gerekir. Partneriniz size her fırsatta özgürlüğünden ve bunun çok güzel bir his olduğundan bahsediyorsa bu tehlike çanlarına da dikkat edilmelidir.

Özellikle narsist ve bencil kişilik yapısına sahip kişiler kurdukları her türlü ilişkide kendilerine keyif ve mutluluk verecek şeyleri düşünür ve yaparlar bu da sürekli olarak karşıdaki kişinin değersiz hissetmesine yol açacaktır. Özellikle bağımlı kişiliğe sahip olmak bu kişinin etkisinden bir türlü sıyrılamamak, ilişkinin zarar verdiğini bilse bile bir türlü ilişkiden kopamamasına yol açacaktır. İlişkide partneriniz her türlü sorumluluğu almaktan kaçıyor, size sürekli bahanelerle geliyor, sizi değersiz hissettirecek şekilde eleştiriyor, sadece kendi isteklerini düşünüyor ise bu tür bir kişiyle de sağlıklı bir ilişki kurmak mümkün olmayacaktır.

BU SORULARI YANITLAYIN İLİŞKİNİZİN GELECEĞİNİ GÖRÜN


İlişkiniz bu sinyalleri taşımıyor ve evlilik yolunda ilerlemeye başladınız ama yine de evliliğe dair bazı kaygılar yaşıyorsunuz. Değişir mi, mutluluğumuz bu şekilde devam eder mi her şey yolunda gider mi… Evlilikle ilgili birbirinizin ilgi, istek ve ihtiyaçları neler öncelikle bunların farkına varın.

Bu durumda her ikinizin de kendine sorması gereken bazı sorular olacaktır.


1- Bu kişiyle evlenmeyi gerçekten istiyor muyum?

2- Evlilikten beklentilerim neler?

3- Evlendikten üç yıl sonrasında değişebilecek durumlar var mı ?

Evleneceğiniz kişinin aile, arkadaş ve ski duygusal ilişkilerini gözden geçirin. Bu sorular ilişkilerini sorgulamanıza yardımcı olabilir.

4- Partnerinizin ailesi ile olan ilişkisi mesafeli, çok yakın veya normal bir seviyede tanımlarından hangisine uygunluk gösteriyor?

5- Evlendikten sonraki süreçte kendi ailesiyle görüşme planlarının ne kadar sürede bir olmasını talep ediyor?

Bu zamana kadar hiç konuşmadıysanız bile eğer kafanızda evlilik düşüncesi oluşmaya başladıysa konuşmanız gereken en önemli konulardan biri de maddi süreçler olmaktadır. Sahip olduğunuz maddi varlıklar, birikim planlarınız, evlilik sırasında var olabilecek ihtiyaçlar ve geleceğe dair finansal planlarınız mutlaka konuşulmalıdır. Özellikle şu sorulara cevaplar bulabilmek önemlidir.


6- Partneriniz harcamalarını kolayca yapan biri mi yoksa tutumlu mu ?

7- Evlilikte eve dair maddi sorumluluklar ne şekilde paylaşılacak?

8- İlişkide maddiyat sizin için ne kadar önemli bir durumda ve partneriniz bu durumu yeterince karşılayabilen biri mi?

İlişkinizin tartışmalarında veya zor aşamalarında partneriniz nasıl tepki veriyor ve buraları nasıl yönetiyor bunu evlenmeden önce analiz etmeniz çok kıymetli. Bundan dolayı şu soruları sorarak kişiyi değerlendirebilirsiniz.

9- Tartışma anlarında öfke halinde küsüp çekip gidiyor, çok mu öfkeleniyor yoksa kendini sakinleştirip olayı çözmeye mi çabalıyor?

10- Sizinle aynı görüşte olmadığı durumlarda kendi fikrini size empoze mi etmeye çalışıyor size ve fikirlerinize saygı mı gösteriyor?

Hatasını kabul edip hatalı olduğu durumlarda sizden özür dileyebiliyor mu? İşte bu dört alanda vereceğiniz cevaplar evliliğinizin gidişatıyla ilgili önemli ipuçları sağlayacaktır. Kendinizle yüzleşin. Hayatınızdaki insanda neyi aradığınızı ve neye ihtiyacınız olduğunu mutlaka kendinize sorun.

İLİŞKİ MUTLULUK VERMELİ


İlişki kişiye mutluluk ve değerli hissettirmesi geeken bir şeydir. Fakat bulunduğunuz ilişki size kendinizi değersiz hissettiriyor ve isteklerinizi yok saymanızı sağlıyorsa bu kişiyle olmak değersizlik duygunuzu daha da arttıracaktır. İlişkide size kendinizi değersiz hissettiren kişiler başlangıçta çok yüksek özgüvenli görünürler oysa bu kişiler derinliklerde büyük özgüven problemleri yaşamaktadır. Bu problem de sürekli olarak başkaları tarafından iltifat almak ve övülmek istemesine yol açar. Bu tip bir kişiyle ilişki yaşamak ise kendinizi sürekli onu övdüğünüz, pohpohladığınız ve gittikçe değersizleştiğiniz bir döngüde kendinizi bulmanıza yol açacaktır. Çünkü kişi artık gözünüze çok ulaşılmaz yüksek bir yerdeymiş gibi görünmeye başlayacaktır. Yavaş yavaş yayılan bir zehir gibi siz anlamadan kalbiniz, ruhunuz yavaşça bağımlı ve tutsak bir hale dönüşmeye başlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.