İlişkiler

Düğün Salonu Fiyatları 2023 – Yemekli Ve Yemeksiz Ortalama Düğün Mekanları…

Düğün tarihi ve mekan ile beraber masa dekorasyonunun yanı sıra, yemekli veya yemeksiz olması şeklinde düğün…

Düğün Halay Şarkıları Listesi 2023 – Düğünde Çalınabilecek Halay Müzikleri…

Romantik ve aşk dolu şarkılar düğünlerin vazgeçilmezleridir. Ancak düğünün bir diğer vazgeçilmezi de halaylardır.…

Damat Bohçası Listesi 2023 – Erkek Nişan Bohçası İçerisinde Neler Bulunur?

Erkek bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının hazırladığı ve damadın gün içerisinde kullanacağı…

Sevgiliye Sorulacak Sorular 2023: Kadın ve Erkeğe Sorulacak Zor, Romantik ve Komik…

Mutlu bir evlilik veya ilişki için iletişim çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için akılda şüphe kalan…

yakın zamanda Gönderilenler

Cilt Bakımı

Burçlar

Aslan Burcu Kadını

class='cf'>Aslan burcu; insanları etkisi altına alırken hiç zorlanmayan bir burçtur. Aslan burcu kadınlarının…

Başak Burcu Kadını

class='cf'>Zodyak’ın on iki burcundan altıncısı olan başak burcuna mensup kadınlar; güçlü, hırslı, başarılı ve…

Balık Burcu Kadını

class='cf'>Balık Burcu Kadını Temel Özellikleri Nelerdir?Balık burcu kadını genel anlamda duygusal, sezgileri…

İkizler Burcu Kadını

class='cf'> İkizler burcunda olan kadınlar, anlaşılması güç insanlardır. Onların sırlarını çözmek için kafa…

Boğa Burcu Kadını

class='cf'> Boğa burcu kadını, annesine karşı aşırı düşkündür. Hayatını anne ekseni çevresinde çizmeyi…

Oğlak Burcu Kadını

class='cf'>Oğlak burcu kadınları; gelecek kaygısı yaşayan burçlar içerisinde yer alır. Bu özelliklerinden ötürü,…

Uzmanlar uyarıyor: Bu besin sessiz kalp krizinin başyapıtı! Her gün yerseniz…

4

Kalbiniz yeterli oksijen almadığında, kalp krizi ortaya çıkar. Arterlerinizde plak oluşumu veya yüksek tansiyon nedeniyle oluşan diğer hasarlar ışığında kan akışı kısmen veya tamamen kesilerek kalp krizine yol açabilir. Kalp krizine dair belirtiler ve bunu tetikleyen besinler neler? İşte detayları…

Giriş Tarihi: 11.12.2022 09:28 Güncelleme Tarihi: 11.12.2022 09:31

Kadınlar boyun, kol veya sırtta hissedilen kısa veya keskin ağrı gibi atipik semptomlara sahip olabilir. Bazen kalp krizinin ilk belirtisi ani kalp durmasıdır. Bazı kalp krizleri aniden ortaya çıkar. Ancak birçok insanın saatler, günler veya haftalar öncesinden uyarı işaretleri ve semptomları vardır. Devam eden ve dinlenme ile geçmeyen göğüs ağrısı veya basıncı erken uyarı işareti olabilir.

GÖĞÜS AĞRISI

Doktorlar, göğüs ağrısının kalp krizinin yaygın bir belirtisi olduğunu söylüyor. Göğüs ağrısı, kalbe giden kan akışının engellenmesi veya azalmasından kaynaklanabilir.

Ayrıca kalp krizinin meydana gelebileceğinin bir uyarı işareti olabilir. Kalp krizi ağrısı, bazen eforla gelip giden göğüs basıncıyla başlayabilir. Ağrı sürekli hale gelirse hemen tıbbi yardım alın. Eğer bir haftadan fazla sürüyorsa bu durum kalp krizine işaret olabilir.

TÜKENMİŞLİK SENDROMU

Alışılmadık derecede yorgun hissetmek, özellikle göğüs ağrısı ile ortaya çıktığında, kalp krizinin başka bir belirtisi olabilir. Kalp krizi geçiren her 3 kişiden yaklaşık 2’sinde göğüs ağrısı, nefes darlığı veya ataktan birkaç gün veya hafta önce yorgunluk hissedilir.

NEFES DARLIĞI

Uzmanlar, nefes darlığının kalp krizi belirtisi olabileceğini söylüyor. Dr. Deychak “Nefes darlığı sıklıkla göğüs rahatsızlığı ile birlikte gelir. Ancak göğüs rahatsızlığından önce de ortaya çıkabilir.” Diyor.

VÜCUT AĞRISI

Kalp krizi sırasında kişi göğsün ortasında sırta, çeneye veya kollara yayılabilen ağrı hissedebilir. Ağrı, göğüste değil, tüm yerlerde hissedilebilir. Bazen ağrı, mide bölgesinde ortaya çıkabilir.

MİDE BULANTISI

Uzmanlar, açıklanamayan mide bulantısı ve kusmanın asla göz ardı edilmemesi gerektiğini söylüyor. Penn Medicine, “Soğuk bir terle uyanmak, mide bulantısı hissetmek ve kusmak grip belirtileri olabilir, ancak bunlar aynı zamanda sessiz kalp krizinin belirtileri de olabileceğini söylüyor.

Gribin nasıl bir his olduğunu daha önce geçirdiğiniz için biliyor olabilirsiniz, ancak bağırsaklarınız size bu grip benzeri semptomların daha ciddi bir şey olduğunu söylediğinde, mutlaka dinleyin. Bu semptomları grip, stres, ya da sadece hava yüzünden olabileceğini düşünmeyin. Bu durum çok daha ciddi olabilir.

SAĞLIKLI SANIYORUZ FAKAT KALP KRİZİNİ TETİKLİYOR!

KIRMIZI ET

Et ve kümes hayvanları büyük protein kaynaklarıdır. Ayrıca iyot, demir, çinko, vitaminler (özellikle B12) ve esansiyel yağ asitleri gibi vücudunuzun ihtiyaç duyduğu birçok besin maddesini de sağlarlar. Fakat, kırmızı eti fazla tükettiğinizde kalp sağlığında sorunlara yol açıyor.

ABD’deki kamu kurumlarından, kısa adı NIH( National Institutes of Health) olan Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından desteklenen bu araştırmada 120 bin kişi ortalama 25 yıl takip edildi. Yapılan bu araştırmalar sonucunda her gün et yemenin kalp hastalıklarından ve kanserden ölümü artırdığını ortaya koydu. Hatta fazla et tüketiminin kalp krizini tetiklediği ortaya çıktı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.