İlişkiler

Düğün Salonu Fiyatları 2023 – Yemekli Ve Yemeksiz Ortalama Düğün Mekanları…

Düğün tarihi ve mekan ile beraber masa dekorasyonunun yanı sıra, yemekli veya yemeksiz olması şeklinde düğün…

Düğün Halay Şarkıları Listesi 2023 – Düğünde Çalınabilecek Halay Müzikleri…

Romantik ve aşk dolu şarkılar düğünlerin vazgeçilmezleridir. Ancak düğünün bir diğer vazgeçilmezi de halaylardır.…

Damat Bohçası Listesi 2023 – Erkek Nişan Bohçası İçerisinde Neler Bulunur?

Erkek bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının hazırladığı ve damadın gün içerisinde kullanacağı…

Sevgiliye Sorulacak Sorular 2023: Kadın ve Erkeğe Sorulacak Zor, Romantik ve Komik…

Mutlu bir evlilik veya ilişki için iletişim çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için akılda şüphe kalan…

yakın zamanda Gönderilenler

Cilt Bakımı

Burçlar

Aslan Burcu Kadını

class='cf'>Aslan burcu; insanları etkisi altına alırken hiç zorlanmayan bir burçtur. Aslan burcu kadınlarının…

Başak Burcu Kadını

class='cf'>Zodyak’ın on iki burcundan altıncısı olan başak burcuna mensup kadınlar; güçlü, hırslı, başarılı ve…

Balık Burcu Kadını

class='cf'>Balık Burcu Kadını Temel Özellikleri Nelerdir?Balık burcu kadını genel anlamda duygusal, sezgileri…

İkizler Burcu Kadını

class='cf'> İkizler burcunda olan kadınlar, anlaşılması güç insanlardır. Onların sırlarını çözmek için kafa…

Boğa Burcu Kadını

class='cf'> Boğa burcu kadını, annesine karşı aşırı düşkündür. Hayatını anne ekseni çevresinde çizmeyi…

Oğlak Burcu Kadını

class='cf'>Oğlak burcu kadınları; gelecek kaygısı yaşayan burçlar içerisinde yer alır. Bu özelliklerinden ötürü,…

Vücudun hormon sistemini altüst ediyor! Ağzınıza sürmeyin…

5

Dünyanın dört bir yanındaki birçok kadın hormonlarında bir dengesizlik yaşıyor, hatta bazıları bunu fark etmeden yaşıyor. Peki bu besinin, hormon dengesini baştan aşağı bozduğunu biliyor musunuz? İşte detayları…

Giriş Tarihi: 20.12.2022 09:11 Güncelleme Tarihi: 20.12.2022 10:06

Hormonlar vücuttaki çeşitli süreçlerin düzenlenmesinde önemli bir rol oynayan endokrin bezleri tarafından üretilir; buna metabolizma, iştah, uh hali, büyüme ve vücut ısısı dahildir. Hormon seviyelerinin optimum miktarda üretilmesi önemlidir, çünkü çok fazla veya çok az küçük değişiklikler vücutta ciddi etkilere neden olabilir, bu aynı zamanda hormonal dengesizlik olarak da bilinir. Hem erkekler hem de kadınlar hormonal dengesizlikler yaşayabilir, eğer tedavi edilmezse bu durum daha da kötüleşebilir ve vücudun düzgün çalışmasına engel olabilir.

 

ŞEKER

Hormonlarınızı altüst eden besin şekerdir. Şeker, şekeri kan dolaşımından hücrelere taşımak için çalışan insülin hormonunda ani yükselmelere yol açar. Normalde, vücudun enerji elde etmek için aralarından seçim yapmak üzere dengeli bir şeker, protein ve yağ alımına sahip olması gerekir.

 

Dengeli hormonlara sahip sağlıklı bir vücut, şeker ve yağ metabolizması arasında gidip gelebilir. Şeker oranı yüksek bir diyet yediğinizde, hücreleriniz direnç geliştirene kadar insülin seviyeleriniz kronik olarak yükselecektir. Bu olurken, vücudunuz diğer hormonlara değil insüline ve şekeri işlemeye odaklanır. Örneğin; östrojen, testosteron ve progesteronda bir dengesizliğe neden olur.

 

BEYAZ EKMEK

Beyaz ekmek vücuttaki tüm hormonları alt üst eder. Glüten artı şeker, vücutta adrenal bezler (ve ardından tiroid ve gonadlar) ve otoimmünite üzerinde strese neden olan iltihaplanmayı artırır.

 

Bu durum hipotalamik-hipofiz-hormon ekseninde düzensizliğe, strese bağlı olarak adrenal, tiroid ve gonadlardan hormon üretiminin azalmasına ve bu bezlere karşı otoimmünitenin artmasına neden olur.

 

SOYA

Soya, estrojeni (fitoöstrojen) taklit etmek üzere hareket ettiğinden östrojene zarar verebilir ve bu nedenle normal östrojenin reseptörlere bağlanmasını engeller ve artan östrojen nedeniyle testosteronun azalması ve “tiroid” üretimini kolaylaştırarak tiroid fonksiyonunun inhibe edilmesi gibi diğer çeşitli hormonları bozar.

 

Kadınlarda yüksek östrojenin yaygın ilişkili semptomları arasında düzensiz adetler, göğüslerde şişlik ve hassasiyet, kilo verememe, uyku sorunları, ruh hali değişimleri ve zayıf enerji yer alır.

 

İŞLENMİŞ GIDALAR

İşlenmiş ve rafine edilmiş gıdalar çeşitli sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir. Genellikle yüksek miktarda sodyum, şeker ve koruyucu içerir; buna kurabiyeler, yemeye hazır yemekler, küratörlü sosisler ve hamur işleri gibi ürünler dahildir.

 

Şeker ve işlenmiş gıdaları yediğinizde, adrenal bezlerdeki iltihabı ve stresi artırarak hormon işlevini etkiler, sizi kasıtsız kilo alma ve ciddi hormonal dengesizlik riskine sokar.

 

ÇOK FAZLA KAFEİN TÜKETİMİ

Çok fazla kahve veya enerji içeceği içmek, uyku döngünüzü etkilemenin yanı sıra hormon sağlığınızı da etkileyebilir. Kafein, vücudu yüksek alarm durumuna getiren stres hormonları olarak da bilinen kortizol düzeylerinin salınımını uyarır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.