Sağlıklı Yaşam

Vücutta üçüncü beyin bulundu

Günümüzde kariyer planları nedeniyle annelik yaşının geç olması ve sıklığı oldukça artmış olan infertilite (kısırlık) sorununda bilim insanları tüp bebek uygulamalarında, mikrobiyota üzerine yoğunlaştı. Ve yapılan çalışmalar gösterdi ki başarılı gebelik şansının sırrı insan mikrobiyatasında saklı. Antalya’da bin 500’ü aşkın Güzellik doğum uzmanın katılımıyla düzenlenen Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD ) Kongresi bilimsel çalışmalara ışık tuttu.

İnsan vücudu yalnızca kendi hücrelerini içermiyor. Aslında insan vücudu, hücre sayısı bakımından, yüzde 90’a – yüzde 10 gibi bir oran ile bakterilere kıyasla azınlık halinde. Ege Üniversitesi Güzellik Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Başkanı ve TJOD İkinci Başkan Prof. Dr. İsmail Mete İtil, “Yapılan bilimsel çalışmalar bize rahmin steril olmadığını gösterdi. Rahim mikrobiyatası var. Rahmin iç tabakasının mikrobiyatası flora seviyesi bozulursa gebelikte erken doğuma yol açıyor ve su kesesi erken açılıyor.

Bu da sağlıklı bir gebeliği önlüyor. Gebeliğin gidişatı, fetusun büyümesi buradaki floraya bağlı. Tüm bu gelişmeler, tüp bebekte de başarıyı arttıracak. Ne kadar sağlıklı mikrobiyata o kadar sağlıklı gebelik” dedi. Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Güzellik Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi – TJOD Yönetim Kurulu Saymanı Prof. Dr. Gazi Yıldırım ise şunları söyledi: “Vücutta üçüncü beyin bulundu. Bağırsaklardaki mikrobiyata ikinci beyin olarak adlandırılıyordu.

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x