Zekanın sırrı mikrobiyatada


0

Gastroenteroloji bilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, “İkinci beyin bağırsak” diyerek, mikrobiyatının kitabını yazmış. Prof. Dr. Başaranoğlu “Bağırsaktaki kimyasallar iyi çalıştığı için beyin-bağırsak iletişimi çok güçlü oluyor. Bu da IQ seviyesini yükseltiyor. Ve insanı daha da zeki yapıyor” diyor.

4 MİLYON SİNİR HÜCRESİ

Prof. Dr. Başaranoğlu, bağırsak mikrobiyatasının yaklaşık 1.5- 2 kg ağırlığında olduğunu söyleyerek “Onun ürettiği ürünler, bağırsağın sinir sistemini etkiliyor. Bağırsağın sinir sistemi üzerinden de beyni etkiliyor. Bağırsaklara ikinci beyin denmesinin sebebi, cenin embriyo aşamasında aynı hücre topluluğu ikiye bölünüyor. Birinci kısmı kafatasına gidip, beyni yapıyor. İkinci kısmı ise bağırsaklara gidip, ikinci beyni yapıyor. Bağrısaklarımızda 4 milyon sinir hücresi var ” dedi.

MUTLULUK HORMONU ÜRETİLİYOR

Bağırsaklarda da beyindeki gibi sinir taşıyıcılar ve sinir hücreleri arasında da aynı kimyasalların olduğunu söyleyen Prof. Dr. Başaranoğlu “Mutluluk hormonu dediğimiz ‘serotonin’in yüzde 95’i bağırsaklarda yapılıyor. Başlıca baskılayıcı nöro-iletici (Gama-Aminobütrik asit ), dopamin, norepinefrin yani sinir sisteminde bulunan önemli kimyasal haberci duyuşsal durumları, öğrenme, hafıza, hormon ve otonom fonksiyonları düzenliyor. Bunların da yüzde 50’si bağırsaklarda yapılıyor” dedi.

Prof. Dr. Başaranoğlu, sistemin nasıl işlediğini ise şöyle anlatıyor: “Bağırsaklar, beyinden bağımsız işlev görüyor. Beyin ve bağırsak arasında iletişim var. İnsan beyninde 12 sinir var. Bu sinirler arasından, vagus siniri olarak adlandırılan 10’ncu sinir oldukça güçlüdür. İşte bu vagus siniri, tıpta bunu ‘otoban gibi’ diye tarif ediyoruz. İşte buradan beyinden çeşitli uyarılar bağırsağa, bağırsaklardan da beyne gidiyor. İkisi arasında hem alış hem veriş var. Totale baktığımızda ise beynin verdiğinden bağırsakların verdiği daha fazla. Yüzde 90-95 oranında iletişim bağırsaklardan beyne doğru.”

BİRBİRİYLE İLETİŞİM KURUYORLAR

Prof. Dr. Başaranoğlu, bağırsaklarda 100 trilyon mikrop olduğunu söyleyerek “ABD’de Genom Projesi yapıldı. Ve insan vücudunun yüzde 90’ının mikroplardan oluştuğu, yüzde 10’unun insan hücresi olduğu görüldü. Vücudumuzda 1 milyon mikrop geni var. Ama insan geni sayısı sadece 23 bin. Mikroplar birbiriyle çalışan bir topluluk. Deneyimleri var. Kaydetme özellikleri var. Mikropların ürettiği bu kimyasallar bağırsaktaki sinir hareketini uyarıyorlar. Aldığı uyaranları beyne gönderiyor, üç sistemde birbiriyle ilişkili. Mikrobiyata ürettikleri ile bağırsağı, bağırsak sinirleri de beyni etkiliyor” dedi.

METROPOL İNSANININ MİKROBİYATASI SAĞLIKSIZ

Prof. Dr. Başaranoğlu, sebze ve meyve tüketmeyerek, endüstrinin ürettiği trans yağlar, fruktoz gibi boş kalorili, lifi düşük, minarel ve vitamini olmayan gıdaları yiyerek, sağlıklı mikroplardan uzaklaşıldığını belirterek “Metropol insanının mikrobiyatası sağlıksız” dedi.

ROBOT NÖRONLAR İŞ BAŞINDA

Bu kapsamda robot nöronların iş başında olduğunu belirten Prof. Dr. Başaranoğlu “Sağlıksız bakteriler zihinde değişiklikler yapıyor, insanın duygusallığı gidiyor. Sadece uyaranlara yanıt verip, insanlığı duygudan yoksun robotlara çeviriyor” dedi.

MUTLULUĞUN SIRRI ÇİKOLATADA DEĞİL LİFLİ GIDADA

Mikrobiyata içindeki bakterilerin birbiriyle deneyimlerini paylaşma, kaydetme özelliği olduğnu söyleyen Prof. Dr. Başaranoğlu “Sağlıklı beden için sağlıklı mikrobiyataya ihtiyaç var. Bağırsaktaki bakteriler sağlıksız ise yüzde 60 mutluluk hormonu serotonin azalıyor. Bu beyni etkiliyor. Duygusal olarak etkilenip, depresyona giriyoruz. Bunun için liftli gıdalarla beslenmek çok önemli. Günde 35-40 gram lifli gıda o kadar çok mutluluk. Yani mutluluğun sırrı bir parça çikolatada değil, sağlıklı mikrobiyatada” dedi.


beğinip arkadaşlarınla paylaşır nısın?

0

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Afet

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Biçim Seçin
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format